Ojamajo Doremi

doremi
Dzisiejszy wpis MRiD jest bardziej ciekawostką niż pełną propozycją, gdyż przedstawiany tytuł, „Ojamajo Doremi” (po angielsku „Magical Doremi”), nie trafił nigdy do Polski. Najbliżej oglądać można go było w Niemczech, w czasach pamiętnych bloków anime na kanale RTL2. Mimo to serial zasługuje na szczególną uwagę, jako wesoła, klimatyczna i sięgająca po nietypowe tematy historia dla dziewczynek.
Continue reading

Kim Kolwiek

kimron
Stany Zjednoczone to kraj, w którym wszyscy nastoletni superbohaterowie noszą maski i prowadzą podwójne, skomplikowane życie – zwykłego ucznia oraz pogromcy zła i przestępczości. Wszyscy prócz jednego, a raczej jednej. Kim Kolwiek (Kim Possible w wersji angielskiej) jest kapitanem drużyny cheerleaderek w liceum, ma doskonałe stopnie, ubiera się w modnym sklepie „Club Banana” i ratuje świat około 5 razy w tygodniu – zupełnie otwarcie, bez żadnego wynagrodzenia i nadprzyrodzonych zdolności. Pomaga jej w tym najlepszy przyjaciel Ross Rabiaka (Ron Stoppable), jego zwierzak Rufus (nagi kretoszczur) oraz młody geniusz Wade, kontaktujący się z innymi ludźmi wyłącznie za pomocą elektroniki. Kim nie rozmyśla nad tym czy z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność – jej życie to sprytna, przezabawna parodia wszystkich produkcji o superbohaterach.
Continue reading

Świat Według Ludwiczka

ludizpieczatka
Poznajcie Ludwika Andersona, ośmioletniego, puszystego chłopca mieszkającego w stanie Wisconsin, w miejscowości Cedrowa Górka. Ludwiczek (lub zwyczajnie Ludi) nie walczy ze złem, nie posługuje się magią, nie posiada wielkiego robota i nie podróżuje przez dziesiątki wymiarów w poszukiwaniu swego przeznaczenia. Zamiast tego chodzi do najzwyklejszej amerykańskiej szkoły, spotyka się z przyjaciółmi na ulicach typowego amerykańskiego przedmieścia, je ogromne ilości słodyczy i codziennie słucha gderania ojca, weterana II wojny światowej. Wydawać by się mogło, że takie życie nie jest wystarczająco ciekawe aby oprzeć na nim aż 39 animowanych odcinków… Ale pozory mylą. „Świat Według Ludwiczka” to rozbrajająca codzienność lat 60., udekorowana odrobiną dziecięcej fantazji, dozą humoru i błyskotliwymi dialogami, która zdołała zdobyć aż dwie nagrody „Daytime Emmy” oraz trzy „Humanitas Prize”.
Continue reading

Motyw Rodzicom i Dzieciom

Dzieci
Rys. Tomek Pastuszka

Siedząc przez parę godzin przy stoisku informacyjnym Festiwalu Komiksowa Warszawa, rozdając katalogi i ulotki, miałam okazję zobaczyć twarze współczesnych czytelników komiksu. W większości były to oblicza dorosłe, ale spostrzegłam też sporo wielkookich, nieco zdezorientowanych stworzeń, które niedawno świętowały wciąż jednocyfrowe urodziny. Trzymając się blisko mamy lub brata, rozglądały się wokoło, podziwiając wycięte z kartonu figury wojowników z gier. Dzieci. Ostatnio coraz ich więcej w polskim świecie komiksowym, po części za sprawą dwóch popularnych autorów, teraz też tatusiów – Karola Kalinowskiego oraz Piotra Nowackiego. Czy to już „baby-boom”? Trudno tego dowieść bez skomplikowanych statystyk i porównań, ale z mojej prostej obserwacji wynika, że dzieci jest więcej, a co za tym idzie – więcej również rodziców. Jak każdy wie (z autopsji lub opowieści), wychowanie pociechy to nie lada wyzwanie, a wychowanie pociechy mądrej, uczciwej i zaradnej to czyn wręcz bohaterski i rzadki, jak udowadniają mi coroczne wypady na obozy dla dzieci. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców i ich potomstwa rozpoczynamy cykl zatytułowany „Motyw Rodzicom i Dzieciom”, gdzie tatusiowie i mamy (również ci przyszli) będą mogli przeczytać, jakie seriale animowane podsuwać swym szkrabom – starszym i młodszym – aby ocalić je od głupoty, dennego poczucia humoru i pustego moralizatorstwa. „Wychowywanie się na kreskówkach” to sformułowanie bardzo prawdziwe – dziecko potrafi czerpać z telewizora dużo więcej niż ze szkoły. Wiele, wydawałoby się niepozornych, obrazów zostaje w pamięci na całe życie. Odpowiedni dobór seriali i filmów może znacznie wspomóc standardowe wysiłki wychowawcze – i taki dobór postaramy się przez następny miesiąc na Motywie przedstawić. Startujemy w poniedziałek – przez ten czas możecie napisać, co myślicie o pomyśle i podzielić się sugestiami.

Kwestie techniczne:
1. Wybrane seriale będą prezentowały materiał zrozumiały dla dzieci powyżej lat ośmiu, choć pojawi się parę produkcji, których docelowa grupa to już ogólnie pojęta młodzież (poziom lepiej zawyżać niż obniżać).
2. Najstarsze animacje będą pochodziły z lat dziewięćdziesiątych.
3. Seriale przedstawione zostaną w formie recenzji – krótszych, dłuższych, złożonych i prostych.
4. W doskonałym układzie, gdzie nic nie zakłóci znacznie życia autorów, cykl zakończy się 1 czerwca.
5. Jeśli zaś coś zakłóci funkcjonowanie pisarskie… to cykl zakończy się później.
6. Teksty mogą być również czytane przez nie-rodziców. Wszak nie znacie dnia ani godziny…