Jeździłem tymi samymi trolejbusami

Marek Lachowicz

Gang Wąsaczy się nie patyczkuje – na tydzień przejął kontrolę nad Motywem, abyście mogli być świadkami ich zapierających dech w piersiach przygód. Wielokrotnie zabiegałem u Ryszarda, Bogdana i Bohdana o wywiad, rozumując, że skoro już tu przyszli, to może by coś powiedzieli ciekawego. Oni zaś odesłali mnie do Marka Lachowicza, można by rzec, Piotra Pytlakowskiego polskiego komiksu.

Miłej lektury.
Continue reading

Tworzenie komiksów pozwala na bycie dyskretnym

Guy Delisle

Z trzema wydanymi po polsku albumami Guy Delisle może spokojnie cieszyć się w naszym kraju statusem gwiazdy, co zresztą potwierdził tłum ludzi, który przybył pod koniec czerwca na spotkanie z nim do klubokawiarni na Chłodnej. Dzień później, w znacznie mniej dusznych okolicznościach, miałem możliwość porozmawiania z nim o jego komiksach, podróżach i krajach trzeciego świata.

Ten wywiad nie powstałby gdyby nie pomoc Szymona Holcmana z Kultury Gniewu, Agnieszki Hildebrand, która dokonała transkrypcji oraz Marty Paciorkowskiej, która całość następnie przetłumaczyła. Dziękuję.
Continue reading

Zadebiutować w wyrazisty sposób

Trudy wywiadu
Zdaję sobie sprawę, że wielu czytelników Motywu nie jest szczególnie zainteresowanych komiksem jako takim – to nic złego! Chciałbym jednak w tym tygodniu zaprosić Was wszystkich do lektury wywiadu z Marcinem Podolcem, Kolcem, jednym z najmłodszych i najciekawiej zapowiadających się rysowników w kraju. Kto wie, może to jego komiksy będą czytać na e-papierze Wasze dzieci. W gruncie rzeczy, Wy możecie zacząć to robić już dzisiaj, w bardziej tradycyjny sposób.

Wywiad przeprowadzaliśmy poprzez Gadu-Gadu na przestrzeni minionego tygodnia. W tym czasie Marcin zdążył narysować pięć odcinków „Kapitana Sheera”, jedną planszę w formacie A3 oraz zwichnąć kolano. To powinno Wam dać jakiś obraz na temat jego pracowitości. Nie mówiąc już o tym, że zamiast przygotować prosty obrazek do nagłówka, sporządził czterokadrowy komiks. No szaleniec, proszę Państwa.
Trudy wywiadu
Continue reading

Wywiad z Tomaszem Grządzielą

no wiec

Tomasz Grządziela, znany pod pseudonimem Spellcaster, zadebiutował w sieci komiksem „Another Heroes”, następnie było „Sunless”, potem wystąpił w „Kolektywie”, a ostatnio popularność zaczyna przynosić mu „Stripfield”. Postanowiłem zadać mu kilka pytań, póki podpada jeszcze pod kategorię „młodych zdolnych”. Czy to on zbawi Polski Komiks? Nie wiem, ale myślę, ze warto zwrócić uwagę na tego ekscentrycznego blondyna w charakterystycznej kamizelce. Jeżeli mu się nie znudzi, to może sporo zawojować. Miłej lektury.
Continue reading

Wywiad z Bardzo Znanym Recenzentem

BZR

Rozmowę z Bardzo Znanym Recenzentem chciałem przeprowadzić dość dawno, niestety mój rozmówca był tak zajęty, że nie mógł znaleźć dla mnie choćby chwili w swoim napiętym terminarzu. Ratunkiem okazała się ostatnia zmiana czasu, dzięki której w końcu mogliśmy godzinę porozmawiać o pracy zawodowego recenzenta, inspiracjach i życiu. Konrad bardzo chciał poznać tak nietuzinkową postać i pomógł mi w przeprowadzeniu tego wywiadu. Niestety nie mogę zdradzić nazwiska naszego rozmówcy, co jest związane ze skomplikowanymi umowami, które wiążą go z czołowymi periodykami w Polsce, od „Newsweeka” po „Magazyn Fantastyczny”. Z tego też powodu byliśmy zmuszeni przyozdobić wpis jakimiś przypadkowymi obrazkami znalezionymi w sieci. Zapraszamy do lektury.
Continue reading

Wywiad: Pedro Brito & João Fazenda + konkurs

O Mistério da Cultura - Pedro Brito
Ilustracje do wpisu to praca Pedro Brito „O Mistério da Cultura”, kliknij w nagłówek po całość w dużej rozdzielczości.

W zeszłym tygodniu Warszawę odwiedzili Pedro Brito i João Fazenda, autorzy komiksu „Kobieta mego życia, kobieta moich snów”. Relacje z ich pobytu możecie znaleźć na blogach Kuby i Daniela. Ponieważ Pedro i João w tej chwili zajmują się przeważnie animacją i ilustracjami, nie pytałem ich o plany na przyszłość i postanowiłem porozmawiać głównie o niedawno wydanym u nas komiksie. Pedro czasem rysuje krótkie historie (do przeczytania w najnowszym „Splocie”, albo na jego blogu), a João ostatni swój pełnometrażowy album narysował osiem lat temu i była to właśnie „Kobieta…”. Wywiad przeprowadziłem 29 listopada w Warszawie.

Continue reading

Wywiad z Wojtkiem Szotem

Królewna Śnieżka
We wtorek, z narażeniem życia, spotkałem się z właścicielem wydawnictwa Abiekt.pl, które wydało opisywany przeze mnie komiks „Konrad i Paul”. Włożyłem swoją sukienkę przeciw gwałtom i przeprowadziłem poniższą rozmowę. W niej nie tylko o komiksach, ale również o temacie, który się naturalnie napatoczył, czyli o homoseksualizmie. Wywiad jest dość długi, ale mam nadzieję, że Was zaciekawi. Tekst jest również ukłonem w stronę czytelników, którzy dopytywali się ostatnio, kiedy będzie coś o ruchaniu. Tutaj, na Motywie Drogi, nie jesteśmy głusi na Wasze wołanie. Wywiad zdobi cykl prac Andy’ego Warhola – „Sex parts”. Tak też, miłej lektury.
Continue reading

Krótki wywiad z Arturem Dziedzicem

artur dziedzic

Internet jest super, zwłaszcza dzięki dużym serwisom społecznościowym. Kilka kliknięć i proszę, mam już kontakt do Artura Dziedzica i możliwość zadania mu kilku pytań. Głównym powodem, dla którego postanowiłem z nim porozmawiać jest fakt, że wygrał zorganizowany przez „Wysokie Obcasy” i Gutek Film konkurs na komiks autobiograficzny, który wzbudził sporą dyskusję w komentarzach na naszej stronie. Tam też Artur wytłumaczył jak to dokładnie było z jego zgłoszeniem, więc nie było potrzeby pytać go o to raz jeszcze, ale myślę, że warto jest dowiedzieć się ciut więcej o sprawcy całego zamieszania.
Continue reading

Wywiad z Marcinem Surmą

Vault 12

Parę razy pisałem, że niezbyt chętnie wspominam na Motywie o polskich komiksach internetowych, głównie dlatego, że nie ma za bardzo o czym. Jednakże, gdyby ktoś mnie zapytał: „Hej, Konrad, jaki był najciekawszy polski komiks w sieci w 2007 roku?” to bez wahania odparłbym: Vault 12 Marcina Surmy.

Nie słyszeliście o nim? Mieliście prawo, komiks czaił się w czeluściach Digartu oraz nie był specjalnie reklamowany.

Jak widać jednak, co się odwlecze, to nie uciecze. Zapraszam do przeczytania krótkiego wywiadu z autorem, Marcinem Surmą, w którym podpytałem go głównie o sprawy związane z Dwunastym Schronem. Miłej lektury.

Continue reading