Lista premier komiksowych na MFK(iG) 2010

Kliknij, by zobaczyć cały plakat.

21. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi rozpocznie się już 1 października – czas najwyższy zatem zaprezentować listę premier, przygotowanych przez wydawców na tę okazję. Naliczyłem ponad 50 tytułów, więc nad festiwalową giełdą będą z pewnością unosić się takie znajome dźwięki, jak okrzyki radości, skomlenie portfeli i trzask kręgosłupów. Żeby choć trochę uchronić uszy uczestników przed tymi dwoma ostatnimi, stworzyłem arkusz do planowania wydatków. Link wraz z krótką instrukcją znajdziecie na samym dole listy.
Continue reading

Finał Ligi Bitew Komiksowych

Liga Bitew Komiksowych
Przy sztalugach: Tomek Pastuszka i Mariusz Ciechoński

Już pojutrze, 28 maja, odbędzie się finał Ligi Bitew Komiksowych, jeżeli ominęły Was bitwy eliminacyjne, musicie koniecznie przejść się do CDQ, bo w programie finałowym organizatorzy przewidzieli dodatkowe atrakcje. Start o godz. 20.00, wstęp wolny.

Finał rozpocznie się wykładem Przemka Pawełka na temat historycznego spojrzenia na komiks superbohaterski w Stanach Zjednoczonych. Pojedynkom rysowników towarzyszyć będzie wystawa prac, które powstały podczas imprez eliminacyjnych oraz elektro-akustyczny jam Free The Electronic. Podczas pojedynków atmosferyczną muzykę tła zagra Pawlak, muzycznym punktem kulminacyjnym imprezy będzie koncert zespołu Mama Selita.

W finale zmierzą się: Romek Gajewski, Mariusz „Wonder” Ciechoński, Tomek „Asu” Pastuszka, Kosmita, Małgosia „Margo” Dumin i Robocik.

Karton: wrażenia i fotorelacja

Karton
Gdy pierwszy raz pisałem o „Kartonie”, byłem pełen etuzjazmu – projekt to zarazem ambitny i genialny w swej prostocie. Magazyn komiksowy ze stałymi seriami – tutaj cartoonowymi – rozbudzał nadzieję, że zobaczymy coś, czego nie widzieliśmy od prawie pięciu lat. Nasz rynek jest przecież ubogi w regularnie wydawane seriale – na „Wilqa” trzeba zazwyczaj czekać, a samymi „Wartościami rodzinnymi” człowiek żyć nie będzie. I chociaż wszyscy wiemy, co dzieje się z papierem niefrasobliwie zostawionym w kieszeni pranych spodni, zadajmy to sakramentalne pytanie – jak wyszedł „Karton” w praniu?
Continue reading

Prapremiera Kartonu już jutro

Karton

Przypominam, już jutro, w czwartek, o godz. 18 w Kawangardzie na Wilczej odbędzie się prapremiera kwartalnika komiksowego „Karton”. Jak piszą chłopaki z kartonowej redakcji:

Będzie można już wtedy nabyć magazyn, spotkać się z autorami, wypić kawę, bądź herbatę. Jak kto woli. Specjalnie na ten dzień mamy nadzieję przygotować też niespodziankę. Zapewniamy, że po imprezie Karton nie żegna się z Wilczą 32, gdzie będzie on dostępny w sprzedaży w dniach kolejnych. Przy okazji można wypić kawę, bądź herbatę. Jak kto woli.

Tak też, oni zapraszają, Motyw też zaprasza, bo zamierza na prapremierę się stawić, z nadzieją, że przynajmniej 20 proc. nakładu zejdzie chłopakom tego dnia. Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie wiecie, co to jest ten cały „Karton”, to przeczytajcie jego zapowiedź autorstwa Łukasza.

Do zobaczenia jutro!

Żółw, tuńczyk i Jazz Rock Cafe

Drinki wilqowe
Drinki: Słaby Wielbłąd (coś z miętą), Alcman shots (Żołądkowa i Sprite) i Wilq (podobno marchewka i tuńczyk).

Wszystkie serwisy komiksowe podały wczoraj informację o imprezie z Wilqiem, więc postanowiliśmy uzupełnić ją o krótką (foto)relację. Naszym specjalnym wysłannikiem był Jerzy Łanuszewski a.k.a. Gordon, któremu zdarza się czasem publikować recenzję czy wywiad w serwisie Gildii. Zapraszamy do zapoznania się z lakonicznym sprawozdaniem. (Ł.)
Continue reading

Międzynarodowy Festiwal Komiksu 2008

Jesteśmy na MFK. Łukasz od piątku, ja jadę dopiero rano pociągiem razem z siostrą i ekipą z Dolnej Półki. Program festiwalu pewnie znacie, dlatego chciałbym jeszcze raz zwrócić Waszą uwagę na cztery pozycje, które będziemy mieli przyjemność prowadzić. Tym razem solo.

W sobotę o godz. 10.00 Łukasz poprowadzi spotkanie z Radkiem Bolkowskim. Następnie o godz. 10.30 ja poprowadzę spotkanie z ludźmi z Ziniola i Znakomiksu, a o 11.15 z Tomkiem Tomaszewskim. Na deser w niedzielę, o godz. 14.00 Łukasz będzie animował spotkanie z Szawłem, Termosem, Asu i Piotrkiem Nowackim. Wszystkie spotkania odbędą się w Łódzkim Domu Kultury na ulicy Traugutta 18.

To moje pierwsze MFK, tak przy okazji.

Mając w pamięci fiasko naszej blipowej relacji z tegorocznych WSKa, tym razem mamy nadzieję, że wyjdzie nam lepiej. Radiostację obsługuje Łukasz, miłej lektury więc:

Tak, od jakiegoś czasu Motyw Drogi ma swój kanał na Blipie.

Godz. 17.34: do trzech razy sztuka, kiedyś musi się udać.

Lista premier komiksowych na MFK

MFK komiks

Bardzo chciałem, w ramach społecznego zapotrzebowania, zrobić listę komiksowych premier na MFK. Okazało się to dość trudne z paru powodów: trudności skontaktowania z niektórymi wydawcami, niepewności niektórych zapowiedzi, niemożliwości dotarcia do absolutnie wszystkiego, a w końcu obiektywnych przeszkód w utworzeniu totalnej listy premier, które CD Jack określił tak:

Jest to dosyć skomplikowane ponieważ część komiksów bedzie dostępna w sprzedaży kilka dni przed Festiwalem. Jak w tym przypadku je traktować? Wpisywać na listę wszystkie premiery z okolicy daty?

Prezentuję zatem spis na pewno niepełny, ale najrzetelniejszy jaki udało mi się utworzyć, niekóre ceny podaję można rzec – premierowo. Będę parokrotnie edytował ten wpis, gdy dotrą do mnie sygnały m.in. o cenach. Zachęcam również do pomocy w utworzeniu takiego wykazu. Z premedytacją pominąłem takie wydawnictwa jak JPF, bo jak parę razy podkreślaliśmy, nie będziemy udawać, że się mangami bardzo interesujemy. Spytacie dlaczego zatem jest Hanami, odpowiedź to dwa nazwiska: Kalinowski i Moebius. Oto spis i moje krótkie komentarze…
Continue reading

Powstanie ’44 w komiksie

Komiks 44
Wręczenie nagród w konkursie na komiks o tematyce powstańczej odbyło się wczoraj. Zwycięzców pewnie już wszyscy znają, ponieważ serwisy zdążyły newsa przemielić. Niestety, w tych newsach zabrakło jednej, najważniejszej dla potencjalnego zjadacza komiksów, rzeczy: jakichś plansz z konkursu. Have no fear! Od czego jest Motyw Drogi? Dzisiaj prezentuję kilka plansz, które, mam nadzieję, powiedzą coś o poziomie konkursu, a także dorzucam parę słów od siebie o samej uroczystości.

Continue reading

Po spotkaniu ze Śledziem

profil

Jak na pierwszy raz, kiedy miałem okazję brać udział w tego typu wydarzeniu, na dodatek jeszcze współprowadząc, to jestem całkiem zadowolony. Mam nadzieję, że garstce zgromadzonych podobało się i się nie wynudzili, ani nie mieli uczucia niedosytu, ja w trakcie i tak miałem wrażenie, że przeciągneliśmy.

Parę luźnych uwag do zanotowania na przyszłość:
– jeżeli dwie osoby mają zadawać pytania, to warto zadbać aby była odpowiednia ilość mikrofonów
– przydałby się jakiś dyskretny minutnik w kieszeni
– przydałyby się też spodnie, w których siedząc nie wyglądam jakbym miał wzwód
– Szymon wspomniał, że w sumie zabrakło pytania o datę wydania następnej części, nie zadałem, bo uznałem, że Śledziu i tak wspomniał w trakcie, że jest obłożony robotą. Poza tym wszyscy wiemy, że to i tak będzie parę razy przekładane.
Chłodna 25 to bardzo fajne miejsce
– pamiętać, aby wydębić torbę od KG

Łukasz został na spotkaniu dłużej, więc potem doda swoje grosze, na bieżąco będę też dodawał tutaj linki do jakichś zdjęć, o ile się pojawią.

A o „Na Szybko Spisane 1990 – 2000” w poniedziałek.

Mały edit od Łukasza:
Póki co ogłaszam konkurs, w którym nagrodą jest egzemplarz „Na Szybko Spisane 1990 – 2000” z autografem Śledzia. Zasady: zabrania się floodowania – czyli pisania paru odpowiedzi pod rząd. Pytanie, na które należy odpowiedzieć w komentarzach:
Jakiego patrona na bierzmowaniu wybrał sobie Śledziu?

O spotkaniu napisali: