Pine Gap

Od dłuższego czasu najciekawsze szpiegowskie historie to dla mnie te, których bohaterowie nie ruszają się zza ekranów swoich komputerów. Dokładnie takie jak „Pine Gap”.

Continue reading

Misfits

W ostatnich latach było kilka seriali o superbohaterskich mocach (4400, Heroes), ale żaden z nich nie przyciągnął mnie na dłużej niż kilka odcinków. Jak zwykle w tego rodzaju sytuacji, potrzeba Brytyjczyków aby uczynili temat strawnym. Ba. Aby zrobili z nastoletniej superbohaterskiej dramy jedną z najświeższych rzeczy w temacie z jaką miałem od dawana do czynienia.
Continue reading

Uwaga na facetów w Szpilkach na Giewoncie

Wszyscy chcą przynależeć do wyższych warstw klasy średniej – a przynajmniej uwielbiają oglądać seriale o niej. Była „Kasia i Tomek”, była „Magda M”, „Brzydula”, „Teraz albo Nigdy”. Wszystko na TVN-ie. Polsat, całkiem sprytnie, w swojej odpowiedzi na te produkcje postanowił wybiec do przodu, ale jak zwykle coś zatrzymało go w połowie drogi.
Continue reading

Kevin sam w domu

Kevin jest sam

Z radością zauważam, że telewizja Polsat stara się wypełnić lukę w realizowaniu misji, czego zdecydowanie unika TVP. Miło popatrzeć, że w Wigilię serwuje swoim widzom film poruszający ważne problemy społeczne.
Continue reading

Gossip Girl – najlepszy serial na świecie

gossiptitle

Jedna z najpopularniejszych witryn podająca linki do seriali umieszczonych w sieci prowadzi ranking informujący nas o tym, która amerykańska epizodyczna produkcja zajmuje aktualnie pierwsze miejsce w sercach internautów. Jest nią – jak już się domyśliliście – „Gossip Girl”, seria twórców słynnego „The OC”, oparta na książkach autorstwa Cecily von Ziegersar o tym samym tytule. W Polsce produkcja znana jest jako „Plotkara”, emituje ją TVN7, ale fani zapewne i tak wolą kupować ją na DVD. Oglądając pozycje umiejscowione niżej w hierarchii serialowej, długo zastawiałam się, jak doszło do takiego wzrostu zinteresowania „Gossip Girl” – w 2006 roku produkcja wydawała mi się przesadzona i nieciekawa. Wróciłam więc do losów rozpieszczonej elity Nowego Jorku i ze zdumieniem odkryłam, że bawię się świetnie. Zrozumiałam wcześniej niedoceniane zabiegi, zwróciłam uwagę na nowe rzeczy i skomponowałam listę ośmiu czynników, dzięki którym „Gossip Girl” znajduje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych seriali Ameryki.
Continue reading

Braterski Stalowy Alchemik

metaltytul

Najpopularniejszymi obecnie mangami dla chłopców w Japonii są „One Piece”, „Bleach” (który zaraz pojawi się w Polsce), „Naruto” oraz „Fullmetal Alchemist” – triumfujący w wydawnictwie J.P.F. Ostatni komiks dorobił się już dwóch ekranizacji – pierwszą emitował niegdyś kanał Hyper, drugą zaś każdy internauta może właśnie legalnie oglądać na YouTube, z polskimi napisami. Mając na uwadze tak przyjazną emisję, postanowiłam przybliżyć Wam nową serię – „Fullmetal Alchemist Brotherhood”.
Continue reading

Przerwany lot świetlika

Firefly

Jeżeli ktoś rzuci nam hasło „serial rozgrywający się w przestrzeni kosmicznej”, naszą pierwszą odpowiedzią będzie zapewne „Star Trek”, następną pewnie „Battlestar Galactica”. W sercach fanów gatunku szczególne miejsce zajmuje jeszcze trzeci, „Firefly”, znany głównie z tego, że w przeciwieństwie do dwóch wyżej wymienionych tytułów, został skasowany w trakcie pierwszej serii, zanim zdołał wykiełkować w wieloletnią sagę.
Continue reading

Chowder

chowderChowder ma niesamowity apetyt, szczere serce, fioletową czapeczkę i „umysł myślą niezmącony”. Mieszka w Marcepanowie u wielkiego kuchmistrza Mung Dala, który wraz z żoną Truflą i pracownikiem Sznyclem prowadzą firmę cateringową. Bohater sam chce być kiedyś kucharzem, ale póki co zamienia w katastrofę wszystko czego się nie dotknie. Doprowadza do szału swoich współmieszkańców, a widza do śmiechu, jakiego już dawno nie można było doświadczyć na Cartoon Network.
Continue reading

The Big Bang Theory i geekizacja stosowana

What makes you think she wouldn't have sex with me? I'm a male and she's a female. - Yes,but not of the same species.
Termin fizyczny „The Big Bang Theory” tłumaczy się zwykle jako „Teorię Wielkiego Wybuchu”. W przypadku serialu polski tytuł ma alternatywne tłumaczenie: „Teoria wielkiego podrywu”. Urban Dictionary podpowiada, że „bang” przełożono dość łagodnie, w stosunku do jego slangowego znaczenia. Równie dobrze tytuł mógłby brzmieć „Teoria Wielkiego Zaliczenia”. I tak po polsku umyka nam urocza dwuznaczność, która streszcza fabułę serialu o fizykach, którzy teorię wielkiego wybuchu znają na pamięć, a na seksie znają się tylko w teorii.
Continue reading