in internet

Dobranoc, Gamma

to nie było bardzo miłe

Niedawno zakończył się jedenasty już rozdział Gunnerkrigg Court, pod znajomo brzmiącym tytułem „Dobranoc, Gamma„. Spodziewałem się, że zgłębi nieco wątek Gammy Czarneckiej, drugoplanowej bohaterki komiksu, która, jak wszystko na to wskazuje, jest Polką.

To było pewne zaskoczenie, gdy w rozdziale piątym, Two Strange Girls, dziewczyna odezwała się po polsku. A główna bohaterka, Antimony Carver, odpowiedziała jej w tym samym języku. Jak się potem okazało, duet Zimmy i Gamma zniknął z pola widzenia, aż do wcześniej wspomnianego, jedenastego rozdziału.

Nie rozwiązuje on zbytnio polskiej zagadki, w gruncie rzeczy opowiada o Zimmy, ale tak czy siak jest ciekawy. Przynajmniej jeśli się ogarnie poszatkowaną narrację jaką zafundował nam Siddell. Ale też raczej nie warto czytać jej bez znajomości reszty komiksu. Mimo że nie pcha głównego wątku naprzód.

Dobranoc

Postać Gammy w Gunnerkrigg Court, na tle całego komiksu, nie jest czymś szczególnie zaskakującym, przynajmniej jeśli weźmie się pod uwagę choćby dobrze wychowanego minotaura czy słoweńskiego smoka, którzy przewinęli się przez komiks do tej pory.

Polski smaczek nie zdarza się w zachodnich komiksach internetowych zbyt często, dlatego gdy trafię na jakiś przykuwa to moją uwagę. Głównie z ciekawości, jak jesteśmy odbierani za granicą. W książkach czy filmach to też jest dosyć rzadkie. Z tego co kojarzę, to w którejś książce z cyklu przygód Harrego Pottera, do których często porównuje się Gunnerkirgg Court, pojawia się jakieś wtrącenie o Polsce. Marzy mi się scena, w której James Bond ścigałby terrorystów po ulicach polskiego miasta. Pewnie Wrocław by się załapał.

No ale postać mówiąca po polsku w brytyjskim komiksie to coś innego. Bohaterowie Scary Go Round wyjeżdzali do Rumunii lub Bułgarii, na razie o Polskę nie zachaczyli. Kto wie, być może obecność Gammy w komiksie Toma Sidella jest efektem polskiej emigracji na wyspy i zwiększonej liczby kontaktów z Polakami w życiu codziennym.

Skomentuj

Comment

 1. osobiście nie znałem tego komiksu. Nie czytuje zagranicznych produkcji, przede wszystkim dlatego, że nie znam języków. Rysunki są nawet ładne. A co do tego, że bohaterki rozmawiają po polsku – najlepiej napisać do autora :) Choć Twoja wersja, kmh, wydaje się całkiem prawdopodobna.

 2. A kiedyś pisałem nawet do niego, ale jakoś nie odpowiedział. Przez komiks przewinęło się tyle różnych języków, ze można założyć, że facet jest po prostu oczytany:)

 3. :) sam miałem małego zonka kiedy gamma i antimony się odezwały po polsku. ale trzeba przyznać, że to taki przyjemny akcent

 4. wystarczy kulturalnie kliknąć w cast, żeby przeczytać koło mordki postaci „Gamma barely spoke in the short time I’ve known her so far, but I think she is from Poland. She seems quite shy, which is a definite contrast to Zimmy.”

  Czyli coś może być na rzeczy bardziej niż quasi-boratowskie polskie słówka.

 5. Sorki, że nieco zejdę z tematu znakomitego skądinnąd Gunnerkrigg, ale polskie akcenty można też znaleźć w innych produkcjach tego gatunku: choćby w Diesel Sweeties drugoplanowy Metal Steve dorobił sie ostatnio nazwiska Wozniak, a kilka miesięcy temu tematem komiksu był bunt przeciw „polish jokes” (pozostałością tego jest koszulka „I’m Polish and you’re not funny).
  Podobnie w kanadyjskim Krakowstudios (nazwa pochodzi od ksywki Krazy Krow, nie miasta), pojawia się motyw polskiego dziadka fantazjującego na temat kampani wrześniowej (dziwdek rycerz-superheros w łukiem i orłem na piersi powala ciosami kung-fu nazistowską panzerbrigade).
  Muszę jednak przyznać, że milcząca miss Czarnecki to jedna z sympatyczniejszych polskich referencji.

 6. Ho, dzięki, świetne uwagi, muszę sprawdzić. Z Diesel Sweties byłem na bieżąco jakieś dwa lata temu :)

 7. Napisałem na forum gunnerkrigg court na temat Gammy. Z tego, co się dowedziałem, to Gamma mówi po polsku bo pochodzi z poloni w Birmingham (Miasto w którym mieszka sam autor), a polkskiego zaczerpnął od przyjaciół (którzy, jak można się domyślić, pochodzą z tej poloni). Zresztą sami zobaczcie
  kliku klik

 8. Dzięki za informacje! Szkoda, że od jakiegoś czasu nic o niej nie słychać :)