in rebusy, varia

Konkurs w stylu „DERO!” – wygraj szatę!


Pewnego dnia podczas mojego pobytu w Japonii zauważyłam jak „przyszywany”, ośmioletni brat ogląda w telewizji dość zaskakujący teleturniej, w którym przegrani wpadali w przepaść lub pożerał ich gumowy potwór. Zainteresowana, przyłączyłam się do seansu i poznałam jeden z najlepszych wytworów japońskiej telewizji – „DERO!”.

„Dero” oznacza mniej więcej tyle co „wyjść” lub „uciec”. Uczestnicy programu zamykani są w specjalnych komnatach, z których mają się jak najszybciej się wydostać. Aby tego dokonać rozwiązują różne zagadki logiczne i odpowiadają na pytania z wiedzy ogólnej. Oczywiście czas jest ograniczony. W zależności od danego pokoju los różni się los przegranych – mogą oni spaść w przepaść, zatopić się w morzu kulek do ASG lub zostać przygnieceni sufitem. Publiczność się śmieje, a partycypant z krzykiem ląduje na, niewidocznych już, poduszkach. Na szczęście to nie spektakularne upadki sprawiają, że „DERO!” uznaje za jeden z lepszych wytworów telewizji. Poziom zagadek programu jest naprawdę wysoki, a baza pytań zróżnicowana – i to właśnie one sprawiają, że siedząc przed telewizorem wytężam przysłowiową mózgownicę starając się, wraz z uczestnikami, ułożyć odpowiednie hasło. Program uświadomił mi, że Wielki Mur Chiński jest w stanie opasać Księżyc, a łabędź po japońsku to połączenie znaków na „biel” i „ptak” (co akurat wszyscy wiedzą). Dlatego, zważając na zasługi „DERO” w dziedzinie edukacji młodzieży, czas na konkurs rodem z worka łamigłówek programu!

ZGADKA

Dzisiejsza łamigłówka jest uproszczoną wersją dłuższego zadania jakie uczestnicy musieli szybko rozwiązać podczas gdy pokój, w którym się znajdowali zalewała woda:

Kiedy patrzysz na melon, coś jest w nim duże, a coś średnie. Jeśli zamienisz te rzeczy miejscami, odgadniesz hasło.

NAGRODA

Osoba, która jako pierwsza odgadnie w komentarzach hasło otrzyma ode mnie japońską szatę „na imprezę”, w kolorze czerwonym! Jej wymiary odczytać można ze zdjęć. Jeśli przez długi czas nikt nie będzie w stanie odgadnąć hasła zostanie udzielona podpowiedź. W przypadku braku zainteresowania szata powędruje do mojej szafy.

Skomentuj

Comment

 1. duża jest w melonie zawartosc wody a średnio mi smakuje. nijak mam z tego haslo jednakże.

 2. Wielkie brawa Marku! Czy jesteś w stanie wyjaśnić tok rozumowania, który doprowadził cie do poprawnej odpowiedzi?

 3. o, ale fajnie :)

  'l’ jest najwyższe w wyrazie melon a tylko 'l’ zamienione z 'm’ dawało jakąś sensowną odpowiedź.
  Jednak oficjalna odpowiedź jest taka: 'm’ jak medium czyli średni.
  W żaden inny możliwy sposób (ani na wysokość ani na szerokość) nie mogłem zauważyć „średniości” tej litery ;)

 4. Sprytnie że od razu odgadłeś że chodzi o sam wyraz „melon” a nie owoc :)

  W oficjalnej odpowiedzi chodziło właśnie o rozmiary ubrań:
  L- large (duży)
  M- medium (średni)

  MeLon – LeMon

  Czyli udałoby ci się szybko wydostać z pokoju zalewanego wodą :) Napisałam do ciebie wiadomość przez twojego bloga w sprawie dostarczenia nagrody.

 5. 12 minut po opublikowaniu notki ;p. ossstro. ejj, weź po odbiorze nagrody pochwal się jak szata leży :D

 6. @Zuzanna: gdyby nie chodziło o wyraz to byłoby zbyt dużo odpowiedzi, które by pasowały :)

  @ellox: pewnie, że się pochwalę, nawet jak się nie zmieszczę :)