in komiksy

28 sierpnia dniem Publicznego Czytania Komiksów

Jak się okazuje 28 sierpnia jest Światowym Dniem Publicznego Czytania Komiksów, czyli dobrą okazją dla tych, którzy komiksów publicznie wstydzą się czytać (jak niegdyś człowiek znany jako Łukasz Babiel), do tego aby komiksy publicznie poczytać. Ja się nie wstydzę, ale rozumiem, że są tacy, którzy mają opory. To dobra okazja aby je przełamać!

Polskie Stowarzyszenie Komiksowe postanowiło jednak nadać akcji dodatkowy kontekst, jakim jest cichy protest przeciwko wprowadzeniu 8 proc. VAT-u na książki. Bo komiksy, jak wiecie, także się czyta, więc dla rządu to bez różnicy, podatek również obowiązuje. Czy też raczej dla UE, która już trzy lata temu wyznaczyło 2010 rok jako koniec okresu przejściowego. Więc to w sumie średnie zaskoczenie.

Bez względu na to, czy zamierzacie protestować pod Sejmem, czy też po prostu chcecie się poobnosić ze wstydliwą komiksowością w świetle zawistnych ludzkich spojrzeń, to proszę bardzo, okazja jak znalazł. A nuż spotkacie kogoś w komunikacji miejskiej lub w parku z komiksem w dłoniach, wymienicie porozumiewawcze spojrzenia i tak dalej. Niech nas zobaczą.

A, i jeszcze w rozwinięciu ulotka sobotniej akcji podsejmowej:

publiczne czytanie - Tomek Pastuszka

Skomentuj

Comment

16 Comments

 1. Normalnie Wonder, ten kto czyta jest gupi! A jak robi to publicznie to jest podwójnie gupi, bo przecież wiadomo, że komiks ogupia i nijak ma się do reszty prawdziwej sztuki przez przez duże „S”.

  A ciche protesty są do dupy! Bez rozwałki i blokady wa-wy nic się nie wskóra. Dlatego proponuję sojusz z górniczymi związkami zawodowymi. Trza im powiedzieć, że jak padnie komiks to oni będą następni. Myślę, że zadziała.

 2. Czy mi się wydaje czy zniknął komentarz na który odpowiedziałem?

 3. A tak w ogóle, czy ktoś wierzy, że ten protest w sprawie VAT to cokolwiek poza publicznym wyrazem niezadowolenia? Bo szanse na powodzenie ma mniej więcej takie, jak sukces finansowy zeszytówek na obecnym rynku polskim.

 4. Nie da. Nawet jakbyśmy robili to we właściwym ku temu miejscu (Bruksela) też by nie dało, bo już za późno.
  I mówię to jako jeden z organizujących.
  Ale akcja da m.in:
  1.) Świadomość społeczną problemu. (+do przypomnienia o czytaniu książek)
  2.) Zbierzemy szlaczki, podpisy pod hasłem/prośbą aby tak zebrany VAT przekazać na promocję czytelnictwa w Polsce.

 5. Spoko Bartku.
  Jakkolwiek, cokolwiek…
  ale te kilka osób, które tu i ówdzie napisały komentarze w stylu: „Odkopałem w domu Tytusa! Przyjdę!”, „Jeszcze mam Giganty, zabiorę.”
  Plus wiele innych osób, które tylko sobie przypomną o komiksach.
  To dla mnie wartość tej akcji.
  Jakbyśmy zrobili zwykłe czytanie komiksów pod pałacem kultury, to nie byłoby tyle w mediach o tym, jak dopiszemy coś o Vacie, o premierze i pod sejmem.
  Tak docieramy do uśpionego fana Tytusa, zagapionego kolekcjonera Gigantów, których kilku może się zainteresuje komiksem na nowo.

  Teraz jest spontanicznie, ale trzeba szukać zaplanować więcej okazji, aby komiks przebijał się do mediów.

 6. Pod sejm się oczywiście wybieram, ale się zastanawiam, czy wzmianka o maskach i pelerynach jest potrzebna? Do mediów i tak się akcja przebije, może nawet ktoś potraktuje nas poważnie. A przebieranki dorosłych ludzi za batmanów tylko tę szansę zmniejszają.

 7. a ja chętnie bym się przebrał za batmana

  boję się tego deszczu
  co raz bardziej prawdopodobna staje się opcja holu w BUWie

 8. Info dla Poznaniaków chcących wziąć udział w akcji!

  Jeśli pogoda nie dopisze i publiczne czytanie komiksów na starym rynku nie wypali to zbierzemy się w nowej części starego browaru na parterze. Dokładne miejsce to wolna przestrzeń (szachownica) blisko empiku i kręconych schodów.

  Do zobaczenia jutro!

Webmentions

 • Świat oszalał. « Biram Ba 08/27/2010

  […] Polscy komiksiarze wykorzystać chcą  ten dzień, by czytając gdzieś w okolicach Sejmu, zaprotestować przeciwko podwyżce VAT-u na książki, a konkretnie (z tego co zrozumiałem), zasugerować by […]