in film

Łauma na ekrany

Łauma film
Kolejny nieprawdopodobny nius o ekranizacji komiksu? Być może. Ale fakt pozostaje faktem – wczoraj między autorem „Łaumy”, Karolem Kalinowskim, a firmą Lava Films doszło do podpisania umowy sprzedaży praw do filmowej adaptacji najlepszego polskiego komiksu zeszłego roku. Co to oznacza w praktyce? Że w przeciągu paru lat być może zobaczymy „Łaumę” na ekranach kin.

Lava Films nie jest znanym producentem filmowym, a za firmą stoi czworo absolwentów łódzkiej PWSFTviT, którzy sami o sobie mówią, że łącznie ich staż przy produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, programów telewizyjnych, reklam itp. wynosi kilkanaście lat. Jak przyznają, ekranizacja „Łaumy” jest „jednym z pierwszych poważnych kroków firmy”. Chyba najbardziej znanymi produkcjami, przy których członkowie Lava Films pracowali, są: nominowany właśnie do Orła film „Zero” i „Lynch” – dokument o reżyserze m.in. „Zagubionej autostrady”.

Wracając jednak do „Łaumy” – Lava Films planuje film aktorski i jest to jedyny konkret na dziś dzień. Zgodnie z umową producenci mają półtora roku na napisanie scenariusza czy pozyskanie części budżetu, w przeciwnym razie prawa do wykorzystania komiksu mogą zostać cofnięte.

Przy takim stanie rzeczy nasuwa się parę pytań. Czy młoda firma podoła temu zadaniu? Kiedy możemy spodziewać się ewentualnej ekranizacji? Czy przy takim terminarzu realny jest rok 2013? 2014? W tym momencie możemy być jedynie dobrej myśli. Pierwszy krok został postawiony. Cytując Lava Films:

Komiks nas urzekł i zgodnie stwierdziliśmy, że to świetny materiał na film – mądry i zabawny, atrakcyjny wizualnie, trafiający do szerokiej publiczności. Szybko porozumieliśmy się z wydawcą komiksu w kwestii pomysłu na film i tym sposobem stoimy przed ogromnym wyzwaniem przeniesienia go na ekran. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to długi i skomplikowany proces. Nie mamy jednak najmniejszych wątpliwości, że projekt „Łauma” ma ogromny potencjał. Takiego filmu jeszcze w Polsce nie było.

I obyśmy za parę lat mogli powiedzieć, że taki film już był.

Skomentuj

Comment

30 Comments

 1. Kolejny nius o którym nikt nie wiedział :) Dobrze, że już wszystko podpięte i podpisane. Trzymamy kciuki.

 2. And i said GREAT!
  Gratuluję Karolowi, oby miał dogląd do ścieżki dźwiękowej ^^
  Poza tym, już sobie wyobrażam jak cały Hollywood zgrzyta zębami za swoje spóźnialstwo.

 3. „I obyśmy za parę lat mogli powiedzieć, że taki film już był.”

  no ja mam nadzieje ze nie bedziemy tego zalowac

 4. świetny news.
  póki nie bierze się za to tvn i patryk vega, to są duże szanse że to będzie dobry film.

 5. Będę sceptyczna: podpisanie umowy do praw przecież nie oznacza jeszcze pewniaka filmowego.Liczę jednak, że się uda i że wyjdzie z tego jebitnie dobre filmidło. Polska potrzebuje porządnej kinematografii!

 6. Moja pierwsza myśl była taka, ze sobie tego nie wyobrażam jako film aktorski. Ale w sumie teraz sobie wyobrażam. Tylko z efektami to jak dotąd w PL nie jest najlepiej.
  Powodzenia życzę.

 7. Ten plakacik który jest na Kolorowych i blogu KG – tak to ma wyglądać czy to jakiś fanart?

 8. @Rob z tego co mi wiadomo to kiedyś Karol się na FB bawił, więc można to uznać za fanart autorski (?) ;)

 9. Mam nadzieję, że w filmie wystąpi aktor „klasy Clive’a Owena”. Jakby co, to chcę grać policjanta, mogę do tego celu nawet wąsa zapuścić.

 10. Nie lubię adaptacji komiksów – ale z tej kaska wpadnie dla Karola i da mu – mam nadzieję – swobodę twórczą. Robić, kręcić, propagować:)

 11. > Mam nadzieję, że w filmie wystąpi aktor “klasy Clive’a Owena”.

  Ojca Dorotki powinien zagrać wyłącznie Ben Affleck!

 12. A Dorotką niech będzie Megan Fox. Tylko na kolanach chodzić będzie….

 13. Film aktorski? Kiepski pomysł. Mocą „Łaumy” była klimatyczna kreska w podobie tej z ilustracji książek dla dzieci. Prostota rysunków dodatkowo sprzyja animowanej adaptacji.

 14. Ja to sobie bardziej jak „Przygody wesołego diabła” wyobrażam, ale – niech robią co chcą, byle z jajem i klimatem, pogańskim naturalnie. Albo naturalnie pogańskim.

 15. Niezle, gratuluje Karol! A Dorotke powinna zagrac dziewczynka stylizowana na Amelie w dziecinstwie.

Webmentions

 • Europejskie projekty #1 02/08/2010

  […] Pierwsza pochodzi z naszego krajowego podwórka – Karol Kalinowski podpisał kontrakt, który pozwoli stworzyć firmie Lava Films adaptację jego komiksu – Łauma. Miejmy nadzieję, że jak już film powstanie, to będzie prezentować się jak najlepiej. Więcej informacji na temat tego projektu znajdziecie w Kolorowych Zeszytach i Motywie Drogi. […]