Komiksy · Filmy · Gry · Anime · Manga · Muzyka · Książki · TV · Wywiady · Warszawa

10-lecie Produktu


komiksy · komentarzy 18

produkt logo

Rok 2009 był rokiem ważnych i okrągłych rocznic: polskich wolnych wyborów, lądowania na Księżycu, wybuchu drugiej wojny światowej czy upadku muru berlińskiego. W polskim komiksie na grudzień przypadła dziesiąta rocznica premiery pewnego małego magazynu komiksowego. „Produktu”. Rany, to już dziesięć lat?

Trudno jest mi sobie nawet wyobrazić, gdzie bym dzisiaj był i co robił, gdybym na początku 2000 roku nie trafił na drugi numer „Produktu”. Gdyby w ogóle nie było czegoś takiego jak „Produkt”. Czy czytałbym komiksy? Czy prowadziłbym Motyw? Czy poznałbym Martę? Czy miałbym tę unikalną możliwość codziennego użerania się z Łukaszem? Masa pytań i gdybań. A gdzie Wy byście dzisiaj byli?

Zdaję sobie sprawę, że „Produkt” jest już raczej pokoleniową czy generacyjną rzeczą, pewnego rodzaju rodzinną legendą, opowiadaną dzieciom przez pamiętających komiksowy boom z przełomu wieków staruszków. Ta legenda wciąż żyje, o czym świadczy nieustająca popularność „Wilqa” lub nadchodzące zbiorcze wydanie „Osiedla Swoboda”.

Z okazji doniosłej rocznicy przygotowaliśmy dla Was cykl tekstów na temat „Produktu”. Mam nadzieję, że spodobają się zarówno tym, którzy chcą powspominać stare czasy, jak i tym, którzy wspominać nie mają czego, ale zawsze chętnie się czegoś nowego dowiedzą.

Pierwszy tekst już jutro. Albo w poniedziałek.

Do tej pory w cyklu ukazały się:
Wywiad z Michałem Śledzińskim, redaktorem naczelnym „Produktu”
Recenzja „Wilq 1234”
Wybór najlepszych komiksów z „Produktu”

komentarzy 18

 • to już dycha?! jak ten czas leci..
  najlepszego wszystkiego dla najlepszego produktu w kraju

 • wow
  to już dziesięć lat?

  pędzę zatem do piwniczki po jakiś zacny trunek i na posiadówkę do biblioteczki ;)

 • o ja, a ta ryba nadal świeża. I nie psuje się od głowy. Mi kuzyn dał do przeczytania, drugi numer. Potem już kupowałem sam.

 • kamionek

  w czwartej klasie podstawówki mieliśmy kilka numerów, które nieustannie krążyły po jakichś 10 osobach, good times

 • To były bardzo piękne czasy kiedy wychodził Produkt. Sam zacząłem kupować od czwartego numeru i potem zawsze znajomy, który miał kiosk, odkładał mi każdy numer i w drodze powrotnej do domu zawsze mi go podrzucał. Aż się jakoś tak dziwnie człowiekowi robi z tych wspomnień.

 • A ja… ja w 2000 miałem pierwszą komunię. Te Donaldy to też fajne komiksy były, chłopaky.

 • Dycha – jest co świętować, zwłaszcza jeśli to taka piękna rocznica takiego pięknego produktu.
  Oj, sporo wspomnień związanych jest z tym pismem (pamiętacie „a od przyszłego numeru będziemy miesięcznikiem”? :), czekam więc na teksty z niecierpliwością.

 • Ja do teraz pamietam na co Bizon wygral wygrana. I filmy z jaka pania należy przesyłac do redakcji.

  Gdyby nie Produkt pewnie dlugi czas uwazałbym ze w polsce nie ma rysowników komiksów poza „komunistycznym betonem” ;).

 • Zaczynałem gimnazjum wtedy, koledzy za łóżkiem chowali świerszczyki, a ja bunkrowałem kolekcję Produktów.

 • PRODUKT – pamiętamy
  -rodacy.

  Mój pierwszy „Produkt” po wszystkich pożyczeniach, jakie miały miejsce, wygląda jak szmata. Mój Tato najświętszą panienkę na końcu pierwszego „Osiedla” uznał za profanację i zakazał kupować tegoż magazynu. Moje doświadczenia z proforumowiczami mogę uznać za unikalne i do dziś zastanawia mnie fenomen zebrania tak podobnej sobie i jednocześnie unikalnej grupy ludzi przy jednym niszowym magazynie.
  Szakucen za charyzmę, Panie Ś.
  Popuściłem.

 • Ech, nigdy Produktem się nie zachwyciłem. Mam gdzieś pierwszy numer, przeczytałem i odłożyłem, kolejnych już nie czytałem… po prostu za stary na to byłem :-)

 • Albo we wtorek?

 • Oj, ktoś tu chyba nie załapał żartu:)

 • boże, 10 lat. jestem stary.

 • Ja byłem wtedy w pierwszej liceum i któregoś dnia wpadłem do znajomego, który pokazał mi Produkt i powiedział: „zobacz jaki zajebisty komiks kupiłem”. Wziąłem P. do ręki i otworzyłem go akurat na stronie z plakatem nazi-boysbandu i napisem „Ich bin ein gay” czy jakoś tak :) W zasadzie Produkt towarzyszył mi przez całą tzw. młodość i z pewnością w jakiś tam sposób mnie ukształtował. Nie wiem czy to dobrze :D

 • Dżizas to już 10 lat?! Pamiętam że pierwszy numer kupiłem jak tylko dowiedziałem się skądś że wyszedł (nie pamiętam skąd/od kogo, były jakieś reklamy gdzieś?) i urwałem się z pracy szukać po okolicznych kioskach, o dziwo był najbliższym osiedlowym.

 • Będzie coś jeszcze w ramach cyklu?

Dodaj komentarz