in niedziela

niedziela 141

Zombie Octo
Kliknij, aby zobaczyć całą zombie ośmiornicę.

Konrad:
* Pewnie zauważyliście po prawej stronie grafikę prowadzącą do „Gothads”, komiksu Jakuba Dębskiego i Tomasza Grządzieli. Tak nam się ostatnio spodobał, że postanowiliśmy zwrócić Waszą uwagę na niego w ten sposób. Sprawdźcie, jeśli jesteście ciekawi, jakich słów można użyć do reklamy proszku do prania.

* Jeśli będzie wieczorem w Warszawie we wtorek, to koniecznie zajrzyjcie do ksiągarni Tarabuk, gdzie odbędzie się spotkanie z Rutu Modan, izraelską autorką komiksów, między innymi „Exit Wounds”, na które wydanie przez Kulturę Gniewu czekamy i czekamy, i chyba się doczekamy na początku 2010 roku. Organizatorem spotkania jest Kultura Liberalna.

* Mam pewną słabość do przeglądania w internecie różnych filmików z oświadczyn. Jest coś na wskroś dobrego w tej krótkiej chwili ludzkiego szczęścia, co sprawia, że mam lepszy nastrój i nie zastanawiam się, ile z tych małżeństw się rozpadnie. Jeżeli też tak lubicie poprawiać sobie humor, to sprawdźcie oświadczyny przy użyciu „Super Mario” oraz specjalnie przygotowanych klocków Lego. I żeby nerdozie stało się zadość: relacja ze ślubu dwóch graczek. Słodziutkie.

* Pamiętacie na pewno „World of Goo”, cwaną gierkę z zeszłego roku. W ramach świętowania jej pierwszych urodzin, twórcy postanowili urządzić promocyjną wyprzedaż – każdy mógł kupić grę za tyle, ile sobie życzył. Wyniki akcji szczerze powiedziawszy, nie nastrajają optymizmem, aż trudno uwierzyć, że było tyle osób, które za tytuł tej jakości postanowili zapłacić mniej niż dolara. Ja rozumiem, że wielu było po prostu ciekawych, jak ta akcja przebiega, ale mimo wszystko…

* Jesteś polskim scenarzystą komiksów? Nie masz pomysłów? Masz dość supremacji Sztybora? Mam coś dla Ciebie – tabelkę, dzięki której Twoja fabuła zyska zaskakujący zwrot akcji!

* Zapowiada się ciekawa konferencja naukowa poświęcona komiksowi. W Poznaniu. Może tym razem tytuł, „Przestrzenie kultury komiksowej”, nie wzbudzi takich emocji w środowisku.

Łukasz:
# Ostatnio na Wykopie furorę zrobił pewien pasek współautorstwa Roberta Adlera, całkiem zabawny zresztą. Wykopowicze głowili się, cóż to może być na ostatnim kadrze, ale tylko najbardziej wytrwali odkryli tę tajemnicę. Sam pasek ma nawet swoją całą historię!

# Macie ostatnią szansę, by załapać się na dość nietypowe oko-w-oko-z-Cyclopsem, czyli zakupić x-menową muszlę klozetową. Niech mutanci zajmą się Twoją kupą. Kupą. Kupą. Kupą. Problemów.

# W ciągu ostatnich paru dni widziałem wiele komiksowych ciekawostek nawiązujących do Halloween, ale największe wrażenie zrobił na mnie chyba ten wstający z grobu Batman. Ciekawe co z Robinem.

# A na ten nudny dzień, proponuję strzelankową gierkę „Juggerdome”.

# Konrad poprosił, abym wrzucił ten klip Julii Marcell, ale nie za bardzo wiem, co mam o nim napisać. No… ma fajny tytuł.

Skomentuj

Comment

29 Comments

 1. Te 3rd act dobre, przypominają 22 panels that always work. Szkoda, że nie na poważnie :D

  I dzięki za zajawienie Rutu, ale „ksiągarnia”? Albo kawiarnia, albo księgarnia ;)

 2. Do do historii z Adlerem – kolejny przykład, jaki „światek fantastyczny” jest mały.

 3. Ano, mi również GothAds jawi się jako scenariuszowa czerstwota. Ze dwa paski zabawne, reszta nieśmieszna i jakaś taka bez ikry. Co jest ciekawe o tyle, że Duże Ilości Naraz Psów [również autorstwa Jebskiego] to jeden z moich ulubionych polskich webkomiksów.
  Gothads jest jedynie fajnie narysowane – miło patrzeć, jak Spell rozwija skillsy.

  A Julia Marcell, oprócz tego, że nagrała niegłupią płytę, jest prześliczna.

 4. Co to poznańskiej komiksowej konferencji:

  Interesują nas (…) kulturowe aspekty rosnącej popularności komiksów

  WTF?! Czyżbym był aż takim bezdennym idiotą, że nie zauważyłem żadnego wzrostu popularności komiksów?

 5. Wydaje mi się, że sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Chociaż zamiast „idiotą” użyłbym słowa „ślepcem”, jeżeli chodzi o „zauważanie”. Ale w sumie znasz siebie lepiej niż ja. Natomiast… niech za przejaw rosnącej popularności świadczy chociażby to, ile robi się filmów na podstawie komiksów. O, taki przykład pierwszy z brzegu, który może do Ciebie trafić.

 6. Oj, Misiael, Misiael.
  Chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego, co napisałem. Nie napisałem, że jedno wpływa na wzrost drugiego, a że jest pewnym probierzem.

 7. @Łukasz

  Nie jestem co do Twojego argumentu przekonany. Poza tym, też mógłbym zarzucić Ci brak czytania ze zrozumieniem.

  Ekranizacje komiksowe nie są skutkiem zainteresowania komiksami. Ot, Marvel stanął w nieco niepewnej sytuacji i zaczął na lewo i prawo szastać prawami do swoich postaci, co całkowicie przypadkowo okazało się strzałem w dziesiątkę. Nie musiało się to udać, ale pierwsi X-Men i Spider-man (wcześniej był jeszcze zaledwie przeciętny Blade) okazały się bardzo dobrymi filmami i otworzyły drogę innych trykociarzom. I mówimy tu nie o
  „wzroście popularności komiksów”, a „wzroście popularności komiksowych ekranizacji”.

 8. popularność komiksów wzrasta. tak, oczywiście jednocześnie komiks umiera, zdycha i kwiczy i oh i ah, ale czy trzeba się od razu czepiać? przykładem może być też rozrost empikowych stoisk z komiksami, lub w ogóle się ich pojawienie. nie bądź Misiaelu, taki sceptyczny do kości szpiku.

  co do gothads, ja nie widzę żadnego banera (weird) , za to dem napisał coś o białych ludziach, gdy wyraziłem zastrzeżenie do SpOsObU pIsAnIa W tYm KoMiKsIe, proszę, niech znajdzie się jeszcze ktoś kto ma z tym problem! :D

 9. Misiael, Konrad powiedził, że go tak osłabiasz, że on nie ma siły napisać, że znów robisz z siebie głupka. Ja też właśnie poczułem się osłabiony, więc chyba nie będę tego ciągnął. Mam nadzieję, że zgłosiłeś się na tę konferencję, żeby uzmysłowić tamtym ludziom, w jakim są błędzie od samego początku.

 10. @mort, Łukasz, Konrad

  Ja nie jestem sceptyczny. Mi nie wolno byś sceptycznym, lekarz mi zabronił. Ja jestem całym sercem i portfelem za komiksami, tylko, prawda, jak ktoś mi mówi, że popularność komiksu wzrasta, a ja zaglądam do kiosków i jedyne, co w komiksach wzrasta to cena, to naprawdę coś mnie czasem… bierze. ale Łukaszowi honor zwracam, bo może faktycznie przesadziłem i dałem się ponieść fali, jak to mi się czasem w zapomnieniu przydarza.

 11. „Rozrost empikowych stoisk z komiksami”? Dziwne, zauważyłem coś zgoła innego.

  A tak jak webkomiksów nie trawię tak Goth Ads bardzo sympatyczne – szczególnie 15 odcinek.

 12. @arcz
  okej, może napisałem na wyrost. ale tylko trochę. pamiętam jak w radomiu komiksów nie było niemal w ogóle, czasem wybierałem się do empiku w wawie jak do mekki (to było parę lat temu) i pamiętam że wtedy stoisko z komiksami było tam (empik ten w centrum, duży taki) niewielkie, wciśnięte gdzieś w kąt. następnie po upływie dłuższego czasu, przy kolejnej wyprawie niemal komiksy przeoczyłem, bo mój mózg nie zarejestrował, że nagle albumy mogą zajmować więcej niż dwa regały. przyznaję, że nie wiem jak jest teraz.
  ale w tym nieszczęsnym radomiu jest podobnie, powstał empik (w tym? roku) i na początku nie mogłem tam dostać komiksów, we wrześniu, sytuacja się zmieniła. inna sprawa, że teraz mieszkam w łodzi, gdzie mam empiki i księgarnię na piotrkowskiej.

 13. edit. widzę banner gotów, mój adblock nagle postanowił to zablokować, czego wcześniej nie robił w przypadku 'polecamy’

 14. Teraz na Marszałkowskiej komiksy z trzech regałów upchnięto na jeden i do tego dosunięto doń stół z krzesłami tak blisko, że ledwo da się przejść wzdłuż niego.

 15. daaamn. nie wiedziałem. człowiek przestaje odwiedzać i od razu lecą w kulki. don’t like it. w takim razie, na wyrost napisałem. tak się parabolicznie stoiska z komiksami zachowują.

 16. Mort – w każdym Empiku w warszawie (poza bodajże Sadyba Best Mall) jaki znam, stoiska są albo zmniejszane (np. do dwóch metrowych półeczek), albo całkiem likwidowane. Za to w SBM np. nie ma nowości innych niż z Egmontu, a te zwykle nie są już nowościami, gdy się pojawią.

  Co nie zmienia faktu, że zainteresowanie jest, chociażby sam fakt że taki tygodnik jak Kultura Liberalna sięga po Rutu Modan w charakterze ciekawej postaci. Fakt, że to trochę moja wina, bo naczelnego przekonałem, że komiks to ważny element popkultury, ale to akurat ma małe znaczenie jak.

  Czy ekranizacje wpłynęły na czytelnictwo wśród młodzieży, to wątpię (Czytałaś nowego Pottera? Nie, czekam aż sfilmują – autentyk), ale na pewno ich ilość jest odbiciem zainteresowania.

  Czy z ekranizacjami komiksowymi tak jest, to trudno powiedzieć (A Spider-man na koszulce? A, to taki facet z takiego jednego filmu – też autentyk). Można sobie gdybać do usranej.

 17. Nie wnikałem jeszcze w treść polecanego komiksu, ale na szybko służę radą Spellowi. Nie skanuj rzeczy jako odcienie szarości, tylko jako czerń i biel (czasem jest to opisane jeko tekst). Wtedy będziesz miał ładne czernie, nie będzie widać każdego pociągnięcia markera i kontury nie będą takie blade. Chyba, że to celowy zabieg artystyczny, wtedy soraweczka za zawracanie dupy i mędrkowanie.

 18. Się nagadałem, a pasek który wczoraj widziałem jako blado-szary jest już kolorowy i wszystek gra:) (choć tekst w dymku został właśnie taki blady).

 19. zgłoszenia na konferencję do 30 września 2009? heh, pierwszy raz o tej konferencji usłyszałem od Timofa, już po eMeFKa :-) ale raczej i tak będę piratował na stokach wtedy. Szkoda, że to nie jest inny termin.

  grobowy Gacek jest świetny!

 20. pewnie lesbijski… ;)

  kurde. zabierają półki z komiksami z wawy i wywożą do radomia i innych wiosek…