in komiksy

Bałtycki Festiwal Komiksu 2009 w pigułce

BFK
Kliknij w nagłówek, by zobaczyć cały plakat.

Bałtycki Festiwal Komiksu wypłynie już za cztery dni, dlatego jeżeli jeszcze wahacie się, czy jechać, jest to ostatni dzwonek, by rozplanować wyjazd. Wynająć pokój, wybrać odpowiedni pociąg, poszukać drobnych pod kanapą, której tak nie lubicie przesuwać od czasu, gdy wpadł tam spory kawałek pizzy oraz oczywiście iść na solarium, coby nie świecić bladym tyłkiem na plaży pełnej ponętnych kobiet i muskularnych facetów, którzy tylko marzą o tym, by wejść z Tobą w dyskusję o zawiłej perlokucji dialogów i braku egzegezy religijności w najnowszym komiksie pewnego niszowego wydawnictwa…

By ułatwić Wam decyzję, przedstawiam BFK w pigułce:

Kiedy: 27-28 czerwca
Gdzie: Gdańsk, Targ Rakowy 5/6, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, 5 minut spacerkiem od stacji Gdańsk Główny
Cena za wstęp: 0 złotych
Jak dojechać: Jeżeli nie mieszkasz blisko – pociągiem. Z Warszawy – pociągiem „Słoneczny”, kosztującym 26 złotych.
Gdzie spać: Najtaniej w jednym z hosteli.

Spodziewani goście: David Lloyd, Guy Delisle, Berenika Kołomycka, Kamila Pawluś, Krzysztof Gawronkiewicz, Irek Konior, Przemek „Trust” Truściński, January N. Misiak, Tomasz Mering, Aleksandra Spanowicz, Karol „KRL” Kalinowski, Jacek Frąś, Jakub Babczyński, Janusz Wyrzykowski, Wojciech Stefaniec, Daniel Chmielewski, Tomasz „Asu” Pastuszka, Piotr Nowacki, Olga Wróbel, Unka Odya, Bartosz Sztybor, Grzegorz Janusz. Nie zdziwiłbym się, gdyby można było też złapać Mateusza Skutnika, Marka Lachowicza czy Jerzego Szyłaka. A także autorów-o-których-organizatorzy-nie-wspominają (w komentarzach wystąp, proszę); reprezentantów serwisów, magazynów, blogów („KZ”, „Kolorowe Zeszyty”) oraz wielu znanych z for dyskusyjnych czy komentarzy fanów komiksu. Motyw Drogi reprezentowany będzie silną ekipą złożoną z Zuzanny i mojej skromnej osoby.

Imprezy towarzyszące: 1. Wystawa „Komiks japoński – bogactwo stylów, bogactwo treści” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, 20 minut spacerkiem z Targu Rakowego. Wernisaż w piątek, 26 czerwca o godz. 19.00. Wstęp wolny.
2. Interparty, 27 czerwca o 20.30, Irish Pub, ul. Korzenna 33/35.
3. Targ komiksów na miejscu. Zniżki: stanowisko Komikslandii – nowości od timofa – 15%, reszta 5-10%, wyd. Hanami: 15-20%.

Dogodności: Piwo za piątaka na Interparty oraz zniżki w knajpach na: Długiej 62/63, Długiej 79/80, Długiej 37/39, Długim Targu 44, Długiej 4 (proponuję zacząć od tej knajpy), Ogarnej 12 i Za Murami 2. Zniżka wynosi 10%. Na terenie Biblioteki dostępny będzie hot spot, więc będzie można na bieżąco informować o rozwoju imprezy.

Organizatorzy postawili na słynne powiedzenie „location, location, location” i zadbali nie tylko o samą logistykę, ale też udogodnienia na wcześniej niespotykaną na takich festiwalach skalę. Widać, że wyciągają wnioski z błędów „rywali” i myślę, że nikt wobec tego faktu narzekać nie będzie.

BFK

Subiektywny przegląd najciekawszych punktów programu:
27 czerwca, sala 1:
10:30-11:30: Mówić i pisać o komiksie – blogerzy kontra serwisy komiksowe (dyskusja z udziałem m.in. Daniela Chmielewskiego i wyżej podpisanego)
12:30-14:30: Spotkanie z Davidem Lloydem
14:30-15:00: Spotkanie z Ireneuszem Koniorem
16:30-18:00: Spotkanie z Guy Delisle’em
18:05-18:30: Rozdanie GDAK-ów, wyłonienie zwycięzców konkursów: „Pasek z energią i klimatem” oraz „Pasek w pomorskich klimatach”

W sali drugiej warsztaty z Truścińskim, Koniorem, Kalinowskim, Wyrzykowskim, Frąsiem (patrz program).

28 czerwca, sala 1:
10:00-11:00: Kompozycja jako coś więcej niż zbiór elementów na płaszczyźnie – Daniel Chmielewski
11:00-12:00: „Projekt Karton” – Pastuszka, Nowacki i Sztybor

Sala 2:
13:00-14:00: Życie narysowane – krótka historia komiksowego autobiografizmu – Tomasz Pstrągowski (na podst. własnej pracy magisterskiej, jak mniemam)

Oprócz tego warsztaty komiksowe z Chmielewskim, Pastuszką, Nowackim, Sztyborem i twórcami „City Stories” (patrz program).

Polecane nowości komiksowe:
„Bez komentarza”, „Deogratias”, „Klezmerzy”, „Król Wilków”, „Louis na plaży” (możliwość zdobycia autografu), „Opowieść rybaka” #2 (możliwość zdobycia autografu), „Ziniol” #5, „Zoo zimą”. Korzystając z okazji, można uzupełnić kolekcję o komiksy wydane odrobinę wcześniej tj. świetnych „Wykiwanych” albo „Dworzec Centralny”. Będzie też można kupić komiks Davida Lloyda „Kickback”.

Pomocne linki:
Oficjalna strona festiwalu.
Wywiad z Radosławem Bolałkiem przeprowadzony przez „Kolorowe Zeszyty”.
Strona z wydarzeniem na Facebooku (zaproście znajomych).

Skomentuj

Comment

87 Comments

 1. A, to dlatego się pytałeś czy będę. ;)

  Mnie interesuje co Tiall powie ciekawego o Gaimanie (o ile powie coś ciekawego ;) .

 2. z programu wynika, że w niedzielę Daniel będzie prowadził dwa wykłady na raz, a to w sali 1, a to w 2.

 3. To błąd, nazwisko Daniela o 10. przy sali 2 pojawiło się tam niepotrzebnie.

 4. „iść na solarium, coby nie świecić gołym tyłkiem”…. to chyba lepiej iść do sklepu z bielizną coby nie świecić gołym tyłkiem. Solarium jest dobre na blady tyłek :P

 5. Ja to od dobrego tygodnia mam dylemat. Jechać samochodem (czyt.: nie pić) czy komunikacją miejską z osiedla (czyt.: ewentualnie pić). ;)

  Podobno w weekend ma być wyjątkowo ciepło, bo na razie to mamy tu temperaturę rzędu 18 stopni w dzień i 10 stopni wieczorem. Więc rzeczywiście jest szansa, że turyści wyleją się na plaże. ;P

 6. wilku, to ja Ci dylemat szybko rozwiążę: jechać komunikacją miejską i pić. Bez „ewentualnie”.

 7. Pomyśl, że my jedziemy pociągiem specjalnie po to, żeby móc się napić.

 8. wilk – ja na twoim miejscu nawet bym przez sekundę nie pomyślał, żemozna o czymś takim mysleć w ogóle. w ogóle nie byłoby żadnego problemu. predzej bym przedziurawił bak swojego auta niż rozkminiał takie możliwości.

 9. O. Załapałem się do polecanych :) Miło. A tak konkretnie to będzie pierwszy rozdział mojej pracy magisterskiej, którego przedsmak poszedł w niestety netowym Splocie ostatnio. Wiem, trochę siara, że sprzedaję drugi raz to samo, ale prosili o wystąpienie, a innego materiału nie dałbym rady przygotować. Ze swojej strony polecam też wystąpienie Maćka Wycinka, drugiego z ekipy (łezka w oku mode on) ekipy Komikzu (łezka w oku mode off).

 10. KRL wiesz, wy się już wszyscy znacie. Ale ok, przekonaliście mnie. :)

 11. Ja też prawie nikogo nie znam. I mnie nikt na nic nie namawia! A i tak chcę wpaść na to jakieś picie.

 12. Hm, mnei z przyczyn dosyć logicznych nie będzie : )

 13. Spotkać Konwerskiego w Gdańsku? Niby czemu?

 14. fuuuuck bede to zawsze i wszedzie pisał „mam zdecydowanie za daleko a bardzo chetnie bym wpadł, FUCK!”

 15. Kuba, w bo właśnie Konwerski teraz w Gdańsku siedzi i założyłem, że całkiem możliwe, że zostanie na BFK. Ale to się zaraz potwierdzi.

  Trzeba twita śledzić :D.

  edit: och, niestety jutro wraca.

 16. zostałem oficjalnie wyruchany przez motyw w sensie nazwisko me zniklo:D możesz też smiało wywalić mateusza as far as I know

 17. Nawet na piwie żadnym? Mnie tu timof podpowiada, że może chociaż sie na piwie pojawi.

 18. Mała aktualka: zniżki na na tytuły Hanami i timofa oraz info o hot spocie, który będzie dostępny na terenie festiwalu.

  Aha – będzie też można kupić „Kickback” Lloyda, ilość ograniczona.

 19. do soboty musze zmienić swój wizerunek medialny i image całe bo może sie okazac że nikt nie chce zemną się napić. mój agent już nad tym pracuje. pozdrawiam agenta;)

 20. Wrzuć na bloga parę zdjęć jak czytasz dzieciom komiksy w bibliotece, to powinno ocieplić Twój wizerunek.

 21. hahaha, kto miał rację?

  A tak w temacie – cholernie dawno nie byłe na żadnym konwencie i strasznie mnie ciągnie żeby wbrew wszystkiemu na to BFK…

 22. „hahaha, kto miał rację?”

  Boże. Poczułem się jak w gimnazjum.

  No to się nie zastanawiaj, a pojedź. I motywacyjnie dodam: kurwa.

 23. o, jestem spodziewanym GOŚCIEM. jak ja sie tam znalazlam, przeciez ja nic nie robie.

  wilk, pstraghi, ja też nikogo nie znam. a jak poznalam, to mam taką skleroze, ze wiekszosc juz zapomnialam. niektorych znajomych to poznaje po 5 razy zanim zapamietam, jak wygladaja. ale to mi nie przeszkadza, bo liczy sie ze jest ekipa do picia a nie czy ich znasz czy nie.

 24. Ma być git, jak nie będzie to się wkurzę.

  A ten cały SŁONECZNY będzie tak (za przeproszeniem) zajebany ludźmi, że aż strach. Jechałem kiedyś podobnym na mazury :/

 25. Już wspominałem Danielowi o tym – może jakiś człowiek dobrej woli, który będzie na paru spotkaniach, mógłby je nagrać? Ustawić kamerę, wcisnąć on, potem zgrać do sieci, ku chwale potomnych i młodych komiksiarzy, oczywiście. Takie spotkanie z Guyem, prelekcję Daniela czy Tomasza chętnie bym zobaczył, a do Gdańska za daleko i za drogo.

 26. Możemy je narysować, tzn zrobić takie szkice z sali sądowej w amerykańskim stylu

 27. Fajny wpis, pełen informacji.

  Brakuje mi jednak paru ciekawie zapowiadajacych się spotkań i dyskusji. Chociażby pogadanki o Batmanie czy prelekcji o Gaimanie.

 28. Sorry Chudy, ale u nas jak się podpiszesz „Iza” to możesz się tylko zbłaźnić. A jak już chcesz robić sobie guerilla marketing to zadbaj o to, żeby nie brzmieć sztucznie i najważniejsze – pisać z innego IP.

  Nie uważam, że w moim subiektywnym zestawieniu czegoś brakuje – prelekcje o Batmanie uważam za męczenie buły, a pogadanka Jakuba jest w trakcie warsztatów z Jaszczem, Asu i Sztyborem. Przykro mi, że Was nie polecam.

 29. Specjalnie nie napisales o Batmanie? Antywpis sponsorowany?

 30. Tak samo „specjalnie” nie napisałem o punkcie „Promocja miasta poprzez komiks – jak to się robi w Wejherowie”. Na wszystkim być się nie da i nie wszystko będzie dla wszystkich interesujące. Wybrałem w moim przekonaniu najciekawsze punkty ;). Ale myślę, że to wiesz i się zgrywasz.

 31. Guerilla marketing… Dobre sobie.

  Koleżanka z mojej uczelni napisała ten wpis, z nieprzymuszonej woli. A to samo IP wynika stąd, że pożyczyłem jej na chwilę komputer.

  Proszę więc nic nie insynuować. Szczerze mnie to mierzi.

 32. pstraghi, tak, o ile nie będą to ambitne filmy, bo takich nie oglądam.

 33. > Koleżanka z mojej uczelni napisała ten wpis, z nieprzymuszonej woli. A to samo IP wynika stąd, że pożyczyłem jej na chwilę komputer.

  A ona od razu cap na motywdrogi i buch o Batmanie.

 34. Ja ostatnio Zohana obejrzałem, to też mogę się do Was dołączyć na trzeciego w rozmowach o filmach?

 35. @Chudy – mistrz:) Przypomina mi to jedną z moich ulubionych akcji z forka gildiowego, jak nagle pojawił się cały akademik wielbicieli komiksów Manzoku:) I te dialogi, które nagle zaczęli ze sobą prowadzić: „Roman oddaj moje komiksy”, „Jacek idę do Ciebie po kawę”. Fajno. Musi być jakieś życie na osiedlu:D

 36. Do dyskusji o filmach jestem zawsze chętna. Najlepiej o horrorach klasy B. Piekielne połączenia pociągowe z Mazur, na początek spóźnię się 1,5 h, a później będę musiała wyjść godzinę wcześniej. Kocham to po prostu -.- I też będę nowa, mam nadzieję, że mnie nie zjecie. <;

 37. Hejej, kolec zapodał dobry pomysł. Sam nie mogę wpaść, a chętnie bym posłuchał tego i owego.

 38. zróbcie jakąś miluśną fotorelację.
  żebym chociaż okiem tam mogła pobyć, co?
  proszę ładnie!

 39. a jednak. będę wtedy zwiedzać historię filozofii współczesnej w ramach programu wycieczkowego „sesja- lato 2009”. mogę ją pozdrowić.
  wypijcie piwko za mnie.
  i domagam się zdjęć! kto się zobowiązuje do fotoreportażu?

 40. A Bartek znalazł sobie bardzo szybko zastępstwo do swojego dwuosobowego pokoju. Trochę za szybko, powiedziałbym nawet…

 41. Łukasz, Rooster polecasz ze względu na obsługę czy tam po prostu dobre żarcie jest? :)

 42. W Roosterze są bardzo dobre hamburgery, w takich czerwonych, obcisłych bułkach.

 43. seksistowska? a co w tym seksistowqskiego, ze jest taki a nie inny kod ubraniowy? przeciez nikt tych laske nie zmusza sila do pracy. nic tez nie stoi na przeszkodzie, zeby zrobic bar, gdzie beda kelnerować polnadzy mężczyźni. ale na żarcie to polecam kebap niedaleko ASP. albo knajpe kawalerka, ponoc dobre żarcie maja (nie wiem, bo wszystko z miensem, wiec nie probowalam).

 44. Bar z półnagimi facetami też uznałbym za seksistowski. Argumentów „nikt ich nie zmusza do pracy” staram się unikać od kiedy obaliliśmy dziki kapitalizm.

 45. Ty obaliłeś? Własnymi ręcami?

  Jaszczu dobrze powiedział, o hamburgerach.

 46. Unko, a coś bez mięsa innego niż sieciowe pizzerie?
  Olgu, liczyłam na to, że Ty zdobisz śliczne zdjęcia w swoim stylu, ale w takim razie po południu wydobędę mój aparat ze złomowiska.

 47. Ale żeś teraz pierdolnął mi konstytucją między oczy. Jeszcze obcą jakąś. Cios poniżej pasa (chociaż między oczy).

 48. pstra, panie nie lataja z golymi cyckami, jesli nie chcialyby tam pracowac, na starowce jest tysiuncpincet innych knajp. nie rozumiem, czemu mam unikac tego argumentu.

  olga, w tej kebabowni sa rewelacyjne kebaby wegetarianskie (z fetą, chrupiącą kapustką, czasem oliweczkami nawet i masą warzyw i pysznym sosem i mmmmm…). ewentualnie mozna skoczyc na pizze do królewskiej albo kosa, zawesze sie jakaś znajdzie bez mięsa. odradzam greenwaya. zawsze odradzam greenwaya, nie tylko w gdansku. ewentualnie, jak jestes jedyna bezmiesna, to ci osobiscie obiad wlasnej roboty doniose na festiwal, bo rozkminilam jak robic miażdżące krokiety z lazurem i szpinakiem.

 49. Jestem wzruszona krokietami, ale też i wizją wegetariańskiego kebabu. Greenway to straszne miejsce istotnie, podają tam różne rodzaje masy z czegoś z czymś.

 50. no festiwal trwa dwa dni, ile mozna jeść kebaby? juz sie napalilam, ze sprobujesz tych krokietow. dopracowywalam recepture 4ry lata przeszlo i teraz tworze krokiety IDEALNE, nie mozesz nie sprobować.

 51. Jaaa… Ja się ostatnio ciąglę mieszam w jakieś flejmy, zwłaszcza do MD. Muszę powrócić do swojej polityki nie wypowiadania się w necie. Bo ja spokojny chłopak jestem. Po prostu gołe tyłki pań z Roostera mnie nie kręcą. Tyle:)

 52. pstra, mnie też nie, ale co to ma do rzeczy? jak coś mnie nie kreci to jest seksistowskie wtedy? bez sensu.

 53. Nie. Ale jeżeli ubiera się kobietę w odsłaniający wiele stroik, tylko po to by sprzedać więcej mięsa, bo klientami baru są zazwyczaj napaleni, podstarzali pedofile, to jest to seksizm moim zdaniem. Obojętne, czy kobiety się na to godzą i czy tak już zbudowany jest świat.

 54. Nigdy nie byłem w Roosterze ale po reklamie jaką zrobił pstraghi – punkt obowiązkowy weekendu!

 55. Jak ja jem kurczaka, to chcę go jeść w spokoju, a nie z erekcją, która mi jak lewarek samochodowy podnosi moją krawędź stołu tak, że jedzenie sturlowuje się jak pasażerowie z pokładu Titanica, aż wreszcie nie mogę wytrzymać i skaczę na kelnerkę jak bohater „Wohny plemników” Michela Gondry.

  Nigdy więcej. Popieram Tomka.

 56. kawalek pośladka tak na was dziala chlopcy? masakra, to wy na plaże pewnie nigdy nie chodzicie.

 57. Haha, unka – celnie:)

  Pstraghi, nie kumam jak się mają pedofile do skąpo ubranych kobiet. Czyżby w gdańskim Roosterze zatrudniano małe dziewczynki?

 58. Nie, na plażę nigdy. Od jakiegoś czasu chodzę z petycją, by zamknąć wszystkie publiczne plaże w Polsce albo przynajmniej wrócić do XIX wiecznych strojów kąpielowych. Na razie podpisaliśmy się tylko ja i Tomek.

 59. Ja mieszkam w Gdańsku i w życiu jeszcze nie byłem na plaży. Na nich szerzy sie liberalizm, lewactwo, pedofilia, aborcja i Gazeta Wyborcza.

 60. o bosz a ja nieswiadomie chadzam na te piaszczyste bezdroża rozpusty i obnażam swe niezbyt jędrne ciało ): brzydze sie sobą. prawie.

 61. Rozmawiałem z Radkiem Bolałkiem. Na bitwie komiksowej każdy będzie miał zwykłego markera i grubego, jak miał Jakub Rebelka na WSK i jak było na Finale Ligi – więc będzie efektownie i superowo.

  Co do kamer, okazuje się, że co innego rejestracja kilkuminutowych fragmentów na potrzeby jakiegoś programu, a co innego wrzucanie całych bloków, że to trzeba by o prawa autorskie wszystkich pytać i tak dalej, a na to teraz nie ma czasu. W takim wypadku nie będę sam teraz biegał po znajomych, by pożyczyli kamerę, zwłaszcza, że będę obładowany Ziniolem w drodze na BFK (jadę o 13 z Warszawy). Jakby co, to ja udzielam zgodę na filmowanie wykładu, jeśli ktoś miałby kamerę. Niestety, na większą skalę to trzeba będzie pomyśleć odpowiednio wcześniej za rok. Akurat Marcin rzucił tym pomysłem odpowiednio wcześniej, ale oczywiście zapomniałem przekazać to dalej, za co pukam się w pierś trzy razy.

 62. LSD. Ej, ja bym chcial knajpe z polnagimi facetami. Moglbym w spokoju zjesc moje cokolwiek i nikt by mi nie mowil „ale fajna ta kelnerka, ale bym ja …”
  Przetrójkropkowanie, najgorsze co można zrobić kobiecie.

 63. A i tak mi sie przypomniało. To by było najlepsze miejsce do wyboru drugiego faceta do trójkątu. Wiec chodziłbym tam tylko ja i bandy napalonych lasek.
  Zdecydowanie chce taką knajpe.

 64. offtop: jestem wlasnie po transformersach. idżcie na film! dostarczy wam zarowno dużo pozytywnych wrażeń jak i mase powodow do narzekania!

 65. Jak tak tylko się wtrącę apropo tego rabatu 10%. Mój ojciec z bratem prowadzą jedną z tych knajp i mają pojęcia o takiej promocji, więc trochę dziwna sprawa.

 66. Przychylam posta Pstrągiemu i Danielowi, a i pod petycją też się podpiszę.

 67. W sumie po co kamera, ktoś mógłby kręcić z aparatu cyfrowego. Jakoś będzie taka sobie, ale who cares.

 68. Zaczynam podejrzewać, że należę do jakiejś frakcji, w której jestem ja, Daniel i Kuba. W końcu jestem w jakiejś komiksowej frakcji!!! Mogę teraz wyzywać ludzi z innych frakcji? I jakie jeszcze drużyny są do wyboru? Nawet nie wiecie ile na to czekałem!