in internet

The Meek

Okładka pierwszego rozdziału "The Meek"
Rzadko czytam komiksy internetowe, a jeszcze rzadziej pamiętam o nich dłużej niż tydzień. Wygląda jednak na to, że owa sytuacja się zmieni. Wszystko za sprawą „The Meek” („pokora”, „pokorni”) – ukazującego się co tydzień webkomiksu o wielkim potencjale.

Autorem jest Der-shing Helmer, znany w wirtualnej rzeczywistości jako alexds1. Pracę nad komiksem zaczął już 12 lat temu, kiedy w głowie układał podstawy historii – niestety nie umiał jeszcze wtedy rysować. Przez wiele lat szkicował i projektował, aż na biurku uzbierało się 350 stron surowego materiału. Część została opublikowana na stronach typu „Sketchjournal”, ale gdy Der-shing w końcu zdecydował się na poważne publikowanie komiksu, została ona zdjęta, aby nowi fani nie znali dalszych szczegółów opowieści. Dziś komiks ma 36 stron (w pełni kolorowych) i ukazuje się raz lub dwa razy na tydzień. W ciągu pierwszych tygodni wspiął się na 5 miejsce w rankingu komiksów internetowych „Top Web Comics”, co świadczy o jego popularności – dla porównania, polski „Hell Hotel” jest teraz na odległym 86 miejscu. W zamian za swoje głosy czytelnicy mogą zobaczyć dodatkowe szkice, powstawanie stron lub concept arty.

closeup4

Historia „The Meek” dopiero się rozwija, ale zapowiada się bardzo obiecująco. Główną bohaterką jest Angora, młoda dziewczyna, które całe życie mieszkała ze swoim „dziadkiem”. Ma zielone włosy, nie lada temperament i biega naga po lesie. Co więcej, wydaje się że jest jedną z nielicznych kobiet w okolicy – nie wiadomo co stało się z przedstawicielkami płci pięknej, ale wyraźnie widać, że panowie cierpią na ich deficyt. Angora ma za zadanie dotrzeć do „Środka” (lub „Centrum”), choć sama nie wie, co tam na nią czeka. Kieruje się słowami zaginionego „dziadka” i ma nadzieję, że kiedyś go odnajdzie.  Dotychczas w swoje poszukiwania udało jej się wplątać lubiącego sobie popić faceta o imieniu Pinter. Wiadomo, że kolejnymi ważnymi bohaterami będą Luca deSadar, przywódca ludu Pasori oraz Soli Areni, której celem jest zabicie byłego ukochanego. O relacjach pomiędzy postaciami nie wiadomo jeszcze nic.

Autor świetnie rozplanowuje historię i panuje nad językiem komiksu, a klasyczna narracja nie nie daje powodów do narzekań. Wiemy, co w danym momencie dzieje się wokół bohaterów, często opowieść przechodzi od detalu do ogółu, jeden element łączy różne sceny – całość jest zgrana i płynnie prowadzona. Oprawa graficzna jest wisienką na torcie. Każda strona jest dopracowana, kolory ciepłe i przyjemne w odbiorze, postacie nie gubią proporcji. Styl jest wręcz perfekcyjny dla rysunkowego przekazu – czytelny i prosty, ale nie ubogi.
closeup5
Trudno mówić o minusach komiksu, gdy ocenić można jedynie początek historii – na razie jednak nie mam „The Meek” nic do zarzucenia. Autor regularnie uploaduje strony, zawsze dodaje jakiś komentarz i informuje fanów na temat szczegółów wymyślonego przez siebie uniwersum gdy tylko ci pytają (w tym celu utworzono „Meekipedię”). Innymi słowy – jest tu spory potencjał i wydaje się, że projekt będzie się rozwijał bez przeszkód, co dla nas, czytelników, oznaczać może tylko dobrą zabawę.

Skomentuj

Comment

30 Comments

 1. Ledwo zakończenie roku i ciekawy tekst na miły początek wakacji.
  Webcomicsów nigdy za wiele, trzeba nadrobić, a zacznę od polecanego tu The Meek

 2. mi się w tym roku ładnie wszczeliło. niechcący zaklepałem sobie miesięczny urlop w styczniu akurat od dzisiaj. i po praz pierwszy od 4 lat 9 lat mam wakacje które zaczynam razem z dzieciarnią. az se dzisiaj wyjechałem na miasto i sie wzruszyłem.

 3. nie wiem czy od 4 czy 9 bo nie jestem w stanie przypomniec kiedy mi sie zacczynało wolne na studiach. chyba miałem wolne juz od wrzesnia zasadniczo.

 4. nienawidzę po raz drugi w życiu nie mieć wakacji, skoro już o tym mowa

 5. Nie ma to, jak 12 lat się zastanawiać nad komiksem:) Ale rzecz z tego, co widzę wychodzi nawet urocza( graficznie, bo czytać monitora mi się nie chce).

  Koniec roku. Wylazłem po buły, zobaczyłem stadka „na apelowo” z czego najbardziej urocze były te wszystkie 12 latki na 10 cm obcasach. Aż przysiadłem na ławeczce, czekając na jakiś fajniejszy upadek. Niestety, prócz zabawnego chodu( ach, to skupienia wymalowane na twarzach dziewcząt!) nie doczekałem się niczego spektakularnego.

  Dziś stanowczo wypad na miasto!

 6. no pięknie, żeby cie nie aresztowali. ogól sie chociaż zanim będziesz patrzył na te dzieci :D

 7. Sledziu nie gól się! 15 najlepiej sie wyrywa na brode i zarost.

 8. Kreska nie porywa ale kolorki fajne. Może kiedyś się wczytam w to, to.

 9. świetny ten komiks
  śliczny

  zatem ja jeszcze 5 lat muszę się uczyć rysować by siąść do pomysłu na album co mi w głowie siedzi… :P

  C.Z.
  nie zgadzam się co do kreski
  i w ogóle co do rozgraniczania kreska a kolor
  w tym przypadku to jest jednolita konsystencja graficzna
  (wynikająca też ze sposobu produkcji takiej planszy)
  nomen omen rewelacyjna

 10. Jeszcze o tym „końcu roku”, ponieważ „i’m soooo yesterday”.
  Do mnie się przyczepili bo poszedłem w niebieskiej koszuli i w dżinsach. Mało apelowe, wyglądałem bardziej jak wodzirej :P
  Tak obczajam ten wcomics i muszę powiedzieć że ładny i fajny :P

 11. titos2k – ze swojej żony rób polewe na fotach.

 12. nie wiem czemu miało służyć to porównanie pozycji na topwebcomics. chyba jedynie ukazaniu antypatii do hh. nie, że poczułem się urażony, szczerze się zaśmiałem czytając to zdanie.

 13. @templer
  dla mnie raczej porównanie do najpopularniejszego polskiego webkomiksu (h-h) lepiej uzmysłowiło popularność tegoż Meeka :)

 14. Tym bym się akurat tak nie przejmowała, bo np. 1 miejsce na twc zajmuje jakiś gotycki szit.

 15. @templer – cieszę, się, że się zaśmiałeś, bo to ja dodałem :).

  @asu – ano właśnie.

 16. @zuziako: nie goth tylko emo i nie szit tylko głeboka opowieśc o poczuciu zagubienia i niemożnosci okreslania samego siebie.

  Szit to tak jak Slab przy Slapie.

 17. Topwebcomics to w sumie taki Puchar UEFA (czy tam Liga Europejska od nowego sezonu). Jest tam paru mocnych zawodników na liście, ale prawdziwych gigantów jednak brak.

 18. hm.. bardzo to to ladnie wyglada, ale jakos na razie o fabule sie trudno wypowiadac…. Mnie az tak wysoka pozycja na TWC dziwi…

 19. Hmmm… jeżeli to co jest na 1 miejscu na TWC to głeoka podróż bla bla bla to już wiem dlaczego tego nadal nie rozumiem!
  Hurra!
  Jest ZA głęboka!

 20. krl a ja nie wiedziałem co to za panie są. znaczy wiedziałem że komiksowe tyko.

  :]

Webmentions

 • WW #1.3 - The Meek - Trust me, I'm a Doctor Trust me, I'm a Doctor 06/25/2009

  […] ramach Weekendu Webkomiksów tytuł. Moje pierwsze spotkanie z dziełem Der-shinga Helmera miałem już w 2009 roku, jednak z różnych przyczyn przestałem go czytać gdy miał jeszcze kilkanaście odcinków. Dziś […]