in internet

Człowiek Szynszyla

szynszyla

Z polskim komiksem w internecie w większości wypadków ciągle jest coś nie tak. Albo rysunki słabe, albo scenariusz nie taki, albo strona z zeszłej epoki lub nieregularne aktualizacje. No naprawdę, komiksy ukazujące się w polskiej sieci, które mógłbym z czystym sumieniem polecić do przeczytania znajomym, mógłbym policzyć na przyssawkach jednej macki. A przecież nie jestem jakoś szczególnie wymagający. Jednakże przygody Człowieka Szynszyli są komiksem, dla którego czasem warto przymknąć oczy na niedociągnięcia.

Człowiek-Szynszyla jest Człowiekiem-Szynszylą, wielkim, białym, gadającym gryzoniem o uszach zajmujących dwa dodatkowe miejsca w kinie. Po bokach. Jest też superbohaterem, stojącym na straży spokoju i porządku w mieście Nowy Fork. W galerii jego przeciwników możemy znaleźć takie indywidua jak Złego Brata Bliźniaka Papieża, Człowieka Strusia czy Człowieka Wyciskarkę do Cytrusów. Słowem – pastisz komiksu superbohaterskiego pełną gębą.

Podstawowy problem Człowieka-Szynszyli to rysunki. Autor komiksu, Biram, jest na razie na etapie wypracowywania swojego stylu i momentami wychodzą na wierzch różne warsztatowe nieporadności. Jednakże to jest ta chwila, kiedy należy przymknąć oko, bo przygody Szynszyli to kupa zabawy.

szynszyla

Do tej pory ukazały się dwie pełne historie: „The Amazing Człowiek Szynszyla” i „Powrót Człowieka-Szynszyli”, a trzecia, „Człowiek-Szynszyla: Forever” jest w toku. Główna siła komizmu Szynszyli, poza mnóstwem fajnych żartów językowych, leży w żonglowaniu najprzeróżniejszymi nawiązaniami do filmów czy komiksów i naśmiewaniu się z superbohaterskich konwencji. Jednocześnie postać głównego bohatera przypomina mi nieco Wilqa, tylko, że nieco bardziej empatycznego. No i jest szynszylą, już to samo w sobie jest zabawne.

Na stronie Birama można znaleźć kilka wcześniejszych „poważnych” komiksów, jednakże wychodzi na to, że to szynszylowe żonglowanie popkulturowymi motywami tak mu się spodobało, że przygody obrońcy Nowego Forku wyszły na plan pierwszy. Przykład „48 Stron” pokazuje, że tego typu zabawy mają sporą szansę na sukces lecz nie trwają wiecznie. Może kiedyś, jak już Biram się wyrobi, to wróci do Szynszyli i narysuje ją jeszcze raz, tak, jak na to zasługuje.

Skomentuj

Comment

32 Comments

 1. „Złego BRATA Bliźniaka Papieża” jeśli już (; swoją drogą, jestem fanem człowieka szynszyli. To prawdopodobnie mój ulubiony polski webkomiks. Pięknie byłoby jeszcze gdyby tylko biram się bardziej spinał z aktualizacjami…

 2. Człowiek-Szynszyla jest podobno jak pierwszy sex, jak pierwsze wypite piwo jak tata nie widzi, jak pierwsza konsola i jak pierwsza miłość. Dla mnie webkomiks obowiązkowy.

 3. Bez przesady, kreska nie jest taka, zła a sama treść faktycznie mistrzowska. „Szynszyla” to chyba mój ulubiony polski webkomiks.

 4. Jestem Fanem #1 Człowieka Szynszyli :D Każdego dnia poganiam leniwego birama by rysował, ale on jest tak kurewsko leniwy…

 5. To skoro już weszliśmy na takie tematy – kiedy pełnometrażowe „The Movie”? ;)

 6. No to by się zgadzało. Choć nie jest tak źle, widziałem ze dwie plansze. z kolorem!

 7. Pełnometrażowe „The Movie” będzie pewnie w ten słynny poniedziałek. W pakiecie zwiecieczym.

 8. Te dwie plansze, to ja widziałem z pół roku temu, jak nie lepiej. Ja bym się już nimi nie podniecał :D

  A Człowiek-Szynszyla zacny jest. Jedna z najlepszych parodii spandexów ever.

 9. Te rzeczone dwie plansze to po znajomości, żeście zobaczyli czy gdzieś na internecie wiszą?

 10. Szynszyla jest gites, ale Cudowny Medalik – Dar Maryi na trudne czasy jest de best.

 11. Google content ads sa chyba najlepsza parodia wszystkiego. Zwlaszcza jak na forum pisze anal a oni wrzucaja „dziewictwo.pl, cudowny medalik”

 12. No to akurat nie jest takie od rzeczy – jeśli wierzyć Newsweekowi, seks analny stanowi popularny środek podtrzymywania dziewictwa w gimnazjach i liceach w całej Polsce.

 13. Niet, seks oralny spowszedniał już podobno niczym zeszłoroczny śnieg, a gdy chłopiec Twojego życia domaga się wyrazów miłości możesz go udobruchać w ten sposób, bez ryzyka i późniejszych ciążowo/ślubnych powikłań.

 14. Tak, i zostac dobrą katolicką dziewczyną co jest dziewica do slubu.
  To musi być mocne jak laska mowi facetowi „wiesz kochanie jestem czysta jak lilija, dla ciebie to wiano trzymałam – naprawde? – tak naprawde, obciagalam tylko lache i dawalam sie brac od tyłu”

  Fuuucking kill me.

 15. Dyskusje o analu pod teksten o szynszyli :D A z tym dziewictwem to trochę tak jak z dysuksją w „Clerks” – kto komu ile razy brał do buzi a kto ile z kim spał.

  A Szynszyla wymiata. Kreska może faktycznie czasem jest lepsza a czasem gorsza, jednak najczęściej wystarczy, że popatrzę na głównego bohatera i już trzeba zbierać sie z podłogi. Dobra rzecz.

 16. E tam, Greczynki znają to od dziesięcioleci. My to zawsze zapóźnieni w tym kraju jesteśmy.

 17. żadna nowość z tym analem
  kiedyś o tym Hałajebałe krasnala rysowałem zainspirowany na licealnej imprezie tekstem:
  „Ale w dupę, bo chcę zostać dziewicą”

  to już jakieś 6 lat temu było… czy 7

 18. No wiesz, gonz, Grecy technologicznie mieli by problem z utratą dziewictwa waginalnego :D

 19. promocją zajęła się koleżanka Ola,
  mówiąc to do nowo poznanego dresiarza
  głośno w obecności kilkudziesięciu osób
  impreza normalnie zamarła w konsternacji
  a teoretycznie chamski dresiarz spalił raka ze wstydu :D
  kiedyś to były imprezy…
  a teraz to takie lamerskie piwka w knajpach z piwem za 10zł i bez popielniczek :P

 20. „Ta co przyjechała w fiacie
  lubi klocka mieć na klacie”

  Tak, to były imprezy. My starcy pamiętamy…

  ;)

 21. I na chceniu się wam skończy. Reklamę herbaty widziałeś? Młoda zniszczyła ciuchy, babcia jedynie miała trochę zabawy. Co przypomina kolejną, „fantazję dziadku”.