in niusy

Nowa strona Manzoku czyli koniec pewnej epoki?

manzokustrona

Aż trudno w to uwierzyć, ale oficjalna strona Manzoku, o której Łukasz pisał tydzień temu właśnie ruszyła. I tak się zastanawiam, czy może to oznaczać zmianę w polityce informacyjnej wydawnictwa i jego podejściu do kontaktów z czytelnikami? Znaczy się z „fanami komiksu”.

Jeszcze w połowie listopada strona Manzoku straszyła zbiorczą informacją bez podanej daty publikacji. A teraz mamy dział „aktualności” z pięcioma niusami z ostatniego miesiąca. Szok. Fajnie by było, jeśliby znaleźli w sobie dość determinacji, aby prowadzić coś na miarę bloga Kultury Gniewu.

I skończyć z pośrednictwem Alei.

Czy od 1 grudnia będziemy wreszcie wiedzieć, co i kiedy, jak i gdzie? Oh potoku emocji i nadziei.

Bo tak już patrzeć od strony klienta, to jest bardzo czytelnie: jest aktualny katalog wydawnictwa, są nowości, są zapowiedzi przy których szczęśliwie zrezygnowano z podawania dokładnych dat premiery poszczególnych komiksów, jest też możliwość zamówienia konkretnych tytułów z oferty. Nie wiem co tu mają do rzeczy najnowsze zdobycze technologii JAVA, ale jest ok. Trochę szkoda, że zrezygnowano z wprowadzenia jakiegoś modułu sklepowego z prawdziwego zdarzenia, tak byłoby jeszcze wygodniej.

Fajnym pomysłem jest dział „recenzje”, w którym na razie znajdziemy głównie teksty z Alei. Dzięki temu mogłem sobie przypomnieć między innymi te emocje:

No i doczekaliśmy się! Po miesiącach (latach???) zapowiedzi i obietnic wydawnictwo Manzoku w końcu wydało komiks amerykański. Czekaliśmy, czekaliśmy, i się doczekaliśmy… ABSOLUTNIE KAPITALNEGO KOMIKSU, który z pewnością przebije popularnością mierne zeszytówki z superherosami, których zalew obserwowaliśmy na początku lat 90-tych. A więc zaprawdę powiadam wam: warto było czekać!

Linki do różnych teksów od dawna umieszcza w swoim katalogu timof, Kultura wrzuca je na bloga, razem z „papierowymi” i wydaje mi się, że to bardzo dobre podejście. Jeżeli czyta nas ktoś z Manzoku i chciałby umieścić na stronie nasze recenzje* ich komiksów, to nie ma problemu, zapraszamy serdecznie.

Czyli teraz zamiast puzzla w logo wydawnictwa będzie żarówka?

No ale zobaczymy za miesiąc, ile będzie z tej całej odnowy.

* czytaj „nasze opinie na temat”

Skomentuj

Comment

31 Comments

 1. To ja dodam od siebie.

  Plusy:
  – Baaaaardzo duży plus, że jest kanał RSS
  – Strona wygląda ładnie, jest dość rozbudowana. Mogę nawet powiedzieć, że jest to chyba najlepsza strona wśród polskich wydawców.

  Jednak są niedoróbki:
  – Nie wszystkie linki, które powinny, prowadzą do konkretnych komiksów, zamiast tego prowadzą do całego katalogu. Witryna nie jest „bardzo funkcjonalna” zatem, bo gdybym chciał się odwołać do katalogu Manzoku pisząc o jakimś komiksie, to muszę przejść przez „szukaj”, bo też tytuły w katalogu są nieklikowalne.
  – Odsłon strony było 10000 już w dniu uruchomienia witryny, co jest ściemą
  – Nie ma przykładowych plansz komiksów
  – Pod Operą kliknięte obrazki wyskakują gdzieś na dole, a nie tak ładnie przed oczami jak na FF
  – Parę niedoróbek jak np. ta grafika z kawą na stronie głównej. Chyba pozostałość po jakimś szablonie joomli! Do tego odpychające i niezbyt spójne graficznie z resztą komunikaty na starcie.

  Podumowując: Gdy niedoróbki będą wyeliminowane to będzie super cacuś. I jeszcze raz muszę to powiedzieć – wielki plus za RSS.

 2. Chociaż strona mogła wyglądać o wiele lepiej, to i tak sam fakt jej zmiany i postawienie na lepszą komunikację z czytelnikami jest godne pochwały. Traktuję ją jako kolejny krok w rozwoju wydawnictwa, dlatego na samo wykonanie przymykam oko. Ważne, by na tym się to nie skończyło.

 3. W recenzjach są nie tylko teksty z Alei. Pewnie, że „od nas” tego najwięcej wisi, ale Gildia i Valkiria też się pojawiają. Sprawdzaj dokładniej :]

 4. No to się doczekaliśmy:
  „Z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od nas premiera komiksów Y: Ostatni z mężczyzn tom 2 i 3 zostaje przesunięta na styczeń. Pomimo dołożenia wszelkich starań i przygotowania kompletu materiałów z dużym wyprzedzeniem, nie udało się uniknąć pewnych komplikacji. Postaramy się to Wam wynagrodzić i jesteśmy przekonani, że będziecie z tej nagrody bardzo zadowoleni. Szczegóły już niebawem.”

 5. No ale popatrz, nius z pierwszej ręki!:)

  Nagrodą będzie pewnie zapowiedź wydania 4 tomu „Y”, kiedyś tam.

 6. Pewnie tak, i to od razu 4 & 5. A ja już myślałem, że Manzoku idzie ku lepszemu…

 7. Eee, wydaje Ci się :D I tak jestem strasznie cierpliwy. Zapowiedzi Manzoku zawsze mnożę przez cztery i nie łudzę się, że wyjdzie w terminie, ale teraz byłem już przekonany, że terminu dotrzymałem. O ja naiwny :)

 8. Specjalnie przygotowali nową witrynę – łatwiej przełknąć złe wieści podane w ładnym opakowaniu.

 9. O wy stare klępy! Nie chcę być wydawcą w tym kraju :D
  Wydawcę trzeba kochać, a wtedy odwzajemni nam swą miłość po dwakroć ;-)

 10. @Jarek – Już widzę oczami wyobraźni ten tytuł „Sensacja!! Manzoku wydało komiks w terminie. Tylko u nas najnowsze zdjęcia!!!”.

  @lukaszb – heh, a najlepsze jest to, że do niedawna o istnieniu takiego czegoś. I traf chciał, że dzień po poznaniu tego (już wcześniej – nie teraz), perfidnie to na mnie trafiło :D

 11. Dwie ciekawostki ze strony Manzoku:

  „Wraz z uruchomieniem nowej witryny postanowiliśmy wprowadzić pewne zmiany w polityce informacyjnej. Jesteśmy Wam wdzięczni za wszelkie uwagi i wskazówki, a także wszelką krytykę pod naszym adresem. Dzięki dziesiątkom maili wiemy, czego oczekujecie i jak chcielibyście być informowani o planach naszego wydawnictwa. Duża liczba uwag, oczywiście zupełnie słusznych, dotyczyła częstych opóźnień w wydawaniu poszczególnych tytułów. Większość z nich nie wynikała z naszej winy.

  Biorąc powyższe pod uwagę, postanowiliśmy podawać do Waszej wiadomości tytuły, które na pewno pojawią się w naszej ofercie w kolejnych tygodniach i miesiącach, bez precyzowania konkretnych dat. Dokładne terminy będziemy podawać w dziale AKTUALNOŚCI, gdy dany tytuł będzie wyjeżdżał z drukarni”.

  ORAZ

  „Mamy niewątpliwą przyjemność poinformować naszych Czytelników, że za jakiś czas do ich rąk trafi niezwykły komiks, jeden z tych, które określa się mianem „przełomowy”. Nie zdradzimy na razie jego tytułu, chociaż może wkrótce uchylimy rąbka tajemnicy chłopca i jego przyjaciela, skrywanej gdzieś w cieniu poświaty księżyca…

  A gdyby któryś z naszych zarejestrowanych Czytelników w przebłysku jasnowidzenia odgadł tytuł owego dzieła – czekamy na wiadomość! Nagrodą będzie ten właśnie komiks w polskiej, limitowanej wersji. Otrzyma go ten, kto odgadnie PIERWSZY!

  Jeśli nikt nie odgadnie tytułu (w co nie wierzymy), ujawnimy go 1 stycznia 2009 roku”.

  Cóż… może to i sposób na wieczne przesunięcia, teraz wszystko będzie owiane tajemnicą ;).

 12. Mnie intrygują dwa komiksy, jak sądzę humorystyczne, podane w zapowiedziach. Nie słyszałem wcześniej, by Manzoku je planowało…

  Chociaż 24,90zł za 48 stron to nie jest wymarzona cena…

 13. I tak jest lepsza niż 35zł za 48 stron ;)

 14. PAWELK: M. jeszcze w październiku coś o tym bąkała:
  http://www.soleilprod.com/album%7C937%7CPEPPERONI_POWER-vol.1
  http://www.soleilprod.com/album%7C1056%7CB%CATES_ET_MECHANTS-vol.1
  I jescze to z maila od Manzoku:
  Czwartek, 04 Grudzień 2008
  Mamy niewątpliwą przyjemność poinformować naszych Czytelników, że za jakiś czas do ich rąk trafi niezwykły komiks, jeden z tych, które określa się mianem „przełomowy”. Nie zdradzimy na razie jego tytułu, chociaż może wkrótce uchylimy rąbka tajemnicy chłopca i jego przyjaciela, skrywanej gdzieś w cieniu poświaty księżyca…

  A gdyby któryś z naszych zarejestrowanych Czytelników w przebłysku jasnowidzenia odgadł tytuł owego dzieła – czekamy na wiadomość! Nagrodą będzie ten właśnie komiks w polskiej, limitowanej wersji. Otrzyma go ten, kto odgadnie PIERWSZY!

  Jeśli nikt nie odgadnie tytułu (w co nie wierzymy), ujawnimy go 1 stycznia 2009 roku.”
  „Cień poświaty”

 15. Trolli nie czytałem. Z Manzoku kupuję głównie trykoty i sensację made in USA, więc tak mi się kojarzyło…

  Kas – lepsza, nie znaczy dobra. ;) Ceny to niestety temat stracony. BTW: czy od nowego roku nie wejdzie jakiś VAT na książki? Jeśli tak, to wtedy zapłaczemy…

 16. Manzoku to profesjonaliści, że hu-hu. Właśnie wysłali maila z „podpowiedzią”, w którym są maile do wszystkich adresatów. Terminu „Undisclosed-Recipient” chyba nie znają.

 17. E, bez przesady, raz im się ręka omsknęła, w pozostałych jest już dobrze ukryta lista.

 18. Nie tylko im zresztą, innemu polskiemu wydawcy też się zdarzyło, ale to była mała kilkunastoosobowa lista raptem.

 19. He, fakt. To nie to samo jak Helion wysłał newsletter z 800-900 adresatami dość niedawno ;D.

 20. @pawelk – Podpowiedź jest tez na stronie. Spróbuj poszukać tego komiksu i wyślij odpowiedź. Ja już wysłałem :)

 21. Nie ma po co, bo napisali, że odpowiedzi już dostali, a przecież wygrywa ten, kto pierwszy…

 22. No teraz to już po ptakach, ale poprzedni koment pisałem przed ostatnimi dwoma mailami.

 23. Manzoku jednak miało gest. Wygrał nie tylko pierwszy mail, ale też dwa kolejne. Za zajęcie trzeciego miejsca dostałem do wyboru dwa dowolne komiksy z ich oferty. Nagroda obejmuje też pakiet styczniowy, więc pewnie Ygreki sobie wybiorę.

  :)

  korupcja!

 24. [malkontent on]
  O ile będzie jakiś pakiet styczniowy.
  [malkontent off]
  ;)
  A Konradowi gratulujemy. To chyba lepsza nagroda, niż ten tajemniczy komiks.