in papier

Opowieści Grozy

opowiesci grozy

Pytanie czy komiks potrafi straszyć jest jednym z najciekawszych jakie moim zdaniem można zadać naszemu ulubionemu medium. No bo jak tu zaskoczyć i przerazić? Niby można brutalnym rysunkiem zmrozić krew w żyłach, ale w tym wypadku będziemy mieli prędzej do czynienia z obrzydzeniem, niż z trwogą. „Opowieści grozy” na to pytanie nam nie odpowiedzą ponieważ nie są zbyt przerażające, a tytuł jest raczej zabawą z konwencją. To trochę tak jak „Opowieści z krypty”. Niby narratorem był szkielet, niby była krypta, ale chyba bardziej były zabawne, niż straszne, nie?

„Opowieści grozy” to zbiorek jedenastu historii znanych i lubianych Carlosa Trillo i Eduardo Risso. Ich bohaterami są między innymi wampir, mumia, wilkołak, potwór Frankensteina, prywatny detektyw, głupkowaty gangster i tak dalej. Słowem, klisza kliszę pogania, ale w całkiem przyjemny i urokliwy sposób.

opowiesci grozy

W gruncie rzeczy, każda z tych opowieści sprawdziłaby się doskonale jako dodatek do magazynu fantastycznego czy horrorowego, jako miły przerywnik. Większość historyjek jest po prostu cwana i zabawna. Przyjemnie się je czyta, bardzo miła rzecz, ale raczej krwi Wam nie zmrozi.

Co do Risso, to doszedłem do wniosku, że to, co było dla mnie ciosem w oczy w przypadku „100 Naboi”, z każdym kolejnym komiksem z jego rysunkami, okazuje się po prostu dobrym rzemiosłem. Nie ma w sumie różnicy, czy to „100 Naboi”, „Batman” czy „Chicanos”, wszystko jest i tak rysowane na jedno, bardzo zgrabne kopyto. Trillo z kolei chyba dopiero „Opowieściami Grozy” przekonał mnie, że potrafi robić naprawdę fajne, niezobowiązujące komiksy środka.

Komiks fajny na prezent z okazji Święta Zmarłych.

Skomentuj

Comment

11 Comments

  1. Taki prezent musi też być zapakowany stosownie do okazji. W tym wypadku są dwie opcje: zakopany w doniczce lub spopielony w pudełku od zapałek.

  2. Nie, jednak nie słyszałem o takich zwyczajach.
    @lukaszb – kolejny pomysł na wideorecenzję?
    ;)

  3. kas, musisz patrzeć marketingowo i perspektywicznie! Każda okazja jest dobra do opchnięcia gadżetu i wyprodukowania kilku komedii romantycznych! Pokażmy wesołą twarz święta zmarłych! Wprowadźcie Pinaty!

  4. No tak, tylko nie do końca rozumiałem po co to zdanie jest tam zamieszczone i co ma oznaczać.

  5. No to rzeczywiście, żart który trzeba tłumaczyć raczej nie jest dobry:|

  6. @Konrad: nic nie pobije znicza z pozytywką. Zespołu Ich Troje. Piosenka: Wstań, Powiedz: Nie Jestem Sam.