Komiksy · Filmy · Gry · Anime · Manga · Muzyka · Książki · TV · Wywiady · Warszawa

Powstanie ’44 w komiksie


imprezy, warszawa · komentarzy 10

Komiks 44
Wręczenie nagród w konkursie na komiks o tematyce powstańczej odbyło się wczoraj. Zwycięzców pewnie już wszyscy znają, ponieważ serwisy zdążyły newsa przemielić. Niestety, w tych newsach zabrakło jednej, najważniejszej dla potencjalnego zjadacza komiksów, rzeczy: jakichś plansz z konkursu. Have no fear! Od czego jest Motyw Drogi? Dzisiaj prezentuję kilka plansz, które, mam nadzieję, powiedzą coś o poziomie konkursu, a także dorzucam parę słów od siebie o samej uroczystości.

Wręczenie było skromne, ale sympatyczne. Obecni byli praktycznie wszyscy jurorzy (oprócz duetu Skarżycki & Leśniak, jeden z nich nie mógł przybyć, drugi – jak się okazało, w jury nie był), dyrektor Muzem Powstania Warszawskiego – Jan Ołdakowski, większość nagrodzonych uczestników i media. Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego zostało praktycznie zapełnione, z czego dużą część sali zajęły media. Naliczyłem co najmniej cztery kamery, i drugie tyle osób takich jak ja – cykających zdjęcia i notujących. Można powiedzieć, że temat nośny i medialny, zainteresowanie było spore.
Komiks 44
Od lewej: Jan Ołdakowski, Wiktor Kulig, Papcio Chmiel, Tomasz Kołodziejczak, Anna Steliżuk, Szymon Holcman, Rafał Bąkowicz, skryty Tymek Jezierski, Katarzyna Utracka, Krzysztof Gawronkiewicz, Tomasz Bereźnicki i kucający Trust

Fajerwerków nie było, wręczenie nagród odbyło się sprawnie, trochę rozczulający był moment wręczenia wyróżnienia Muzeum ośmioletniemu Wiktorowi. Trust powiedział, że prestiż konkursu rośnie, a uczestnicy udowadniają, że można robić komiksy o Powstaniu Warszawskim bez sztampy i szablonów. Za świetny pomysł uznał punkt wyjściowy tej edycji konkursu, czyli wymóg by w konkursie zostały użyte archiwalne zdjęcia z fototeki. Antologię, która będzie zawierać 12 prac (przynajmniej ja tyle naliczyłem, może dorzucą jeszcze pracę Wiktora) Trust zapowiada jako bardzo dobrą. Za chwilę, przynajmniej częściowo, będziecie się mogli o tym przekonać, w galerii znajdują się przykładowe plansze z większości komiksów, które znajdą się w antologii.

Należy nadmienić, że zwycięzcy zostali wyłonieni poprzez głosowanie punktowe (max. 10 punktów od jurora), więc komiksy zwycięzkie to te, które po prostu zdobyły najwięcej punktów na 90 możliwych. Są plusy i minusy takiego rozwiązania, z jednej strony wyniki są wymierne, z drugiej – paru jurorów przyznało, że ich osobista pierwsza trójka nie pokrywa się z podium ostatecznym.

Spis komiksów w antologii:

Rafał Bąkowicz – „Sierpień” (I miejsce)
Tomasz Bereźnicki – „Dobry” (II miejsce)
Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz – „Chodzące nieszczęście” (III miejsce)
Anna Steliżuk – „Kołysanka dla Dziuni” (wyróżnienie)
Wojciech Przybyszewski – „Niedokończony Ślub Ewy i Bema” (wyróżnienie Muzeum)
Tomasz „Asu” Pastuszka – „Legenda o Powstaniu”
Marek Igor Skrzyński – „Magnuszewski – pieśń o Jarosławie Skrzyńskim”
Jarosław Skrzyński, Maciej Parowski, Tomasz Niewiadomski – „Barykada”
Paweł Sambor – „Kat”
Janusz Ordon, Radosław Smektała – „Wyzwolenie”
Mariusz Pitura, Antoni Serkowski – „Wolna 44”
Paweł Piechnik, Tomasz Kontny – „Pamięć Walcząca”

Z komiksów, które widziałem w całości, najbardziej spodobała mi się historia Asu, graficznie rozwala Sambor i Piechnik. Bo komiks Pawła Piechnika i Tomasza Kontnego prezentuję, można rzec ekskluzywnie, w całości. Zapowiada się dobra antologia.

komentarzy 10

Dodaj komentarz