in niedziela

Niedziela 75

Niedziela
Konrad wyjechał i jest gdzieś w Bydgoszczy, do Warszawy wróci dzisiaj i nie wiem, czy wrzuci coś od siebie. Musicie zatem zadowolić się poniższymi ochłapami ode mnie.

# Na początku sierpnia wydawnictwo timof i cisi wspólnicy wypuści pakiet z dwoma komiksami. Pierwszym będzie zapowiadany jakiś czas temu „That Salty Air”, u nas zostanie wydany pod tytułem „Morskie powietrze” (25zł za 116 stron). Drugim komiksem będzie „Odwrócenie” (11zł za 28 stron) debiutanta – Radosława Bolkowskiego. Z okazji drugiego Polskiego Dnia Darmowego Komiksu wyjdzie komiks zagraniczny, jaki dokładnie – wydawnictwo milczy.

# Kiedyś pisałem o nominacjach do Nagród Eisnera. Właśnie je wręczono. Wygrani, którzy powinni zainteresować polskiego czytelnika: „Mr. Wonderful” – Dan Clowes; „Y: The Last Man” – Brian K. Vaughan, Pia Guerra; „Exit Wounds” – Rutu Modan; „I Killed Adolf Hitler” – Jason; „The Goon” – Eric Powell. Prócz tego jeszcze „Laika” Nicka Abadzisa, albo “The Trial of Colonel Sweeto” Nicholasa Gurewitcha, o którym pisałem tutaj.

# Reklama dźwignią handlu. Po trailerze „Strażników”, który jest teraz wyświetlany przed „The Dark Knight”, sprzedaż komiksu podskoczyła tak, że DC zamówiło dwieście tysięcy egzemplarzy dodruku. To pewnie tyle, ile u nas drukuje się wszystkich albumów przez osiem-dziewięć miesięcy.

# Ostatnio spodobały mi się dwie gierki. Pierwsza z cyklu point and click Grzegorza Kozakiewicza – „Pencil Rebel”, za świetne kolory, tapety i stylistykę, jest miejscami taka komiksowa. Druga gierka – „Magic Pen” – jest po prostu świetna, przechodzę ją już kolejny raz, za każdym razem wymyślam bardziej zawiłe konstrukcje i za każdym razem mnie to bawi.

# Trzy dni temu paru polskich webkomiksiarzy dostało maila z zaproszeniem na stronę www.kmg.blog.pl. Szumne i dumne rozwinięcie skrótu – Komiksowy Magiel Gówna. Dwóch kolesi miało nietuzinkowo i bezpardonowo zjeżdżać polskie webkomiksy. Wyszło beznadziejnie i grafomańsko. Strona została zdjęta w przeciągu doby, po tym jak w komentarzach wyśmiałem ich za tekst „graficznie to to Garth Ennis nie jest”, a Gonzo uznał, że grafomania i chyba to jednak pisze jedna osoba. Internet jest bez litości.

# Dzisiejsze odkrycie – strona z pluszakami Giantmicrobes. Już same nazwy pluszaków miażdżą, moimi faworytami są: wrzód żołądka, grzybica stóp, wścieklizna, polio i złowrogi świerzb. Wyobrażacie sobie miny innych rodziców, gdy Wasz dzieciak opowiada o swoich ulubionych zabawkach? „Moim ulubionym pluszakiem jest nieświeży oddech, mam go zawsze przy sobie.”.

# W 1975. roku Queen zatrząsł rynkiem albumem „A Night at the Opera” z kultową piosenką „Bohemian Rhapsody”, którą wielu uważa za najlepszy twór muzyki rozrywkowej. W ilu to miejscach już się dało to usłyszeć nie pomnę, mama mia!

Skomentuj

Comment

14 Comments

 1. Te 200.000 Strażników ma zaspokoić potrzeby czytelników z całego świata…..ale liczba imponuje….i jeszcze to o czym pisał DonTomaszek,że po pokazaniu trailera W. wymiotło ten tytuł z ksiegarń Dublina!

 2. W temacie „Strażników”, taki lolowy cytat z joblo:
  „When the movie hits screens next year, the security people keeping an eye out for bootleg video makers will be… those who watch those who watch the WATCHMEN.”

  @Damian – dzięki!

 3. Kiedyś juz byl taki jeden co to mial zamiar tylko zjezdzac polskie webkomiksy. Co dziwne przestal po 3 „artykule”.

 4. ej. ja kiedyś też jechałem po webkomiksach na tym serwisie webkomiksowym, ale mi przeszło po paru tekstach. a nawet mnie nie wygwizdano.

 5. Wczoraj trafiłem na wioskowy festyn, na którym wystąpiła kapela z coverami Queen. Normalnie oniemiałem. Koleś miał grzywkę, wąsa, nawet wdzianko jak Freddy. Reszta kapeli też poprzebierana etc. Myślałem, że takie rzeczy robi się tylko z Elvisem, a tu taka niespodzianka. Plusa dla chłopaków, że nie trzaskali z playbecku, tylko na żywca wystąpili :) Para czterolatków pod sceną i masa ludu sączącego browar przy stołach- tylko na taką publikę mogli liczyć, a mimo to wokalista powalał charyzmą i zachowywał się jaby śpiewał na jakimś Wembley, czy innym stadnionie tysiąclecia. Jeśli dobrze znalazłem to kapela zwała się Princess.
  Jeszcze tylko błęda wytknę: z notki powyżej można wnioskować, że The Goon stworzył komiks pt.: „Eric Powell” :]

 6. Jeszcze odnośnie zapowiedzi „pakietu? to nie te drzwi, ticw nie prowadzi sprzedaży pakietowej i obwoźnej.” ;)

 7. @PKP – ojaaa, ale wtop :). Dzięki.

  @Jarku – wszyscy wiedzą o so chosi :)