in film

Wanted & Astrópía

Astropia

Dzisiaj będzie krótko o dwóch filmach. W niedzielę przeczytałem tę notkę i przypomniałem sobie, że za chwilę skończą grać „Wanted”. Czym prędzej się zebrałem i wylądowałem w kinie. O czym jest „Wanted” opowiadać chyba nie będę, bo i tak pewnie wszyscy tu obecni z filmem są zaznajomieni. Podzielę się jedynie moimi wrażeniami, a w skrócie można je nazwać pozytywnymi.

W „Wanted” trzeba wciągnąć się w tę konwencję, tę samą, która z „Tylko strzelaj” robi film wyśmienity i tę samą, która nieumiejętnie poprowadzona zarżnęła „Transportera”. Nie przeszkadzały mi wobec tego podkręcone kule, ani ich się zderzanie. Mythbustersi udowodnili zresztą, że zderzenie kul, a nawet ich fuzja, nie jest tak nieprawdopodobna jak by się mogło wydawać. Przypuszam, że w swoim czasie Adam i Jamie spróbują podkręcić kule… ale wracając do „Wanted”. Dwie rzeczy, które mi w filmie nie pasowały to krosno przeznaczenia oraz jedna z pierwszych akcji, gdy Mr. X wyskakuje z budynku. Cóż, dobrze, że nie było więcej takich potencjalnych zarzynaczy.

Należy docenić soundtrack, a szczególnie ten utwór. Nie wiem jak Wam, ale mi się podoba. „Wanted” nie jest pozbawione humoru, którym parę razy mnie zaskoczono („Przeeeepraaaszam”, „Jedź szybciej, czy nie rozumiesz, że troszczę się o swoje życie”). Dorzućmy do tego parę naprawdę świetnych ujęć w kanionie, czy podążanie za podkręconą kulą w slomo, no i mamy dobry rozrywkowy film.

Jedna drobnostka w „Wanted” mnie wkurzała, a były to bez przerwy nasuwające się skojarzenia z innymi filmami. Najbardziej nachalnymi były te z „Gwiezdnymi wojnami” („I’m your father”), „Fight clubem” (nastrój biura, „Zrób coś k**** ze swoim życiem”) i „Matrixem” (wybraniec, zbieżność fabuły). No i końcowa scena z Fox, która wiedziała o wkręcaniu Wesley’a od początku, a dopiero na koniec zareagowała jak zareagowała. Trochę to się nie trzyma kupy. Ale cóż, można to jej wybaczyć, za pokazanie… pupy.

Wanted

„Astrópíę” widziałem we wtorek z Olą i Gonzem, który już zdążył napisać parę słów na temat tej islandzkiej produkcji. Moje wrażenia są zbieżne z jego, więc odsyłam do tego tekstu, a sam w telegraficznym skrócie dorzucę trzy grosze.

Plakat zdecydowanie nie zachęca, co zresztą ma potwierdzenie w mojej osobie. O filmie dowiedziałem się wczoraj, tytułu wcześniej nie słyszałem, a przed tym jak Gonzo zaczął mnie namawiać, widziałem ów nieszczęsny plakat. Długo się dlatego zastanawiałem czy film zobaczyć, niepotrzebnie. „Astrópía” okazała się być świetną satyrą na środowisko freaków i fanbojów, a w kinie czułem się tak jakbym po raz kolejny oglądał teledysk „Weird Ala” Yankovica – „White & Nerdy”. Było się z czego pośmiać, w sensie z siebie. Przecież na pierwszy rzut oka widać, że w tym teledysku w równaniu Schrödingera jest błąd!

W „Astrópíi” (odmieniam jak entropię) spodobało mi się to drugie dno, o którym pisze Gonzo. Oprócz motywów, które on opisał, utkwił mi w pamięci napis na sklepie – „Dla klientów w kostiumach zniżka 20%”, komiks „The Matrix” w tle (bo tego samego dnia sprzedałem taki na Allegro), LARP oraz zakładanie gaci na głowę à la Maska. Świetnie się bawiłem i prawie nie przeszkadzały mi słabe obyczajowe sceny. Na deser, trzy trailery: 1, 2, 3. Islandzki lepszy od US.

Skomentuj

Comment

19 Comments

 1. To nieprawda że cokolwiek zarżnęło „Transportera”. To świetny film, a dwójka lepsza nawet od jedynki! I ponoć nad 3ką myślą. Heee heee. O. Na ścianie Astropii mają też Manhattana :D

 2. Może sie mylę ale w „Shoot’em up” wszystko było z jajem. I tworcy tego nie kryli. A w „wanted” zrobili to na poważnie. Krosno przeznaczenie mój młody padawanie, patrz i zobacz swoją przyszłość. uu Jestem taki poważny, jestem członkiem bractwa morderców uuuuu.

 3. eeee, daj spokój. scenka z zabijaniem kolesia lecąc samolotem na poważnie??? przywalenie klawiaturą na poważnie???

 4. O toto! Kąpiele w wosku na poważnie?

  To tak jak „Crank” na poważnie.

 5. No pewnie. Ale trzeba znać żeby zobaczyć jak Al profesjonalnie to zrobił. W oryginale jest znak rapera płonący z tyłu, u Ala Pacman. W oryginale grill na ryju, u Ala aparat na zębach. I tak dalej :).

 6. to se obczaj „Like a surgeon” ciekawe czy to zainspirowało „Scrubs” ;)

 7. Ala to ja znam na wskroś. Kiedyś nawet wszystko na dysku trzymałem jak Jutuba nie było ;). Ale ten – wątpie, ta piosenka wyszła zaraz po Madonnie w połowie lat 80. Trochę zbyt duży odstę czasu, no ale klimat miejscami podobny :).

 8. I mimo to na serio. W shootem up nie kryli ze to nie jest powazny film i ze nie ma taki byc (chocby motyw z neonem) a wanted stara sie byc powazne. Albo inaczej stara sie byc realistyczne. O!

 9. pitolenie. w szutemapie jest neon, w wantedzie jest fuck yoU z literek klawiatury i ząbka w powietrzu. tak samo poważne podejście do tematu. nikt się nic nie stara. efekty tylko bardziej efekciarskie (droższe).

 10. Wczoraj obejrzałem „Straż dzienną” i myślę, że już wiem czego spodziewać się po Wanted. Nie ma sensu przyklejać etykietek: „komedia” „dramat” – żadna nie pasuje. Myślę, że jest to coś w stylu pastiszu, ale też nie w tradycyjnym znaczeniu. Po prostu elementy pastiszu są modne. W Matix też były, a tu po prostu bardziej dominują.

  (Note bene – Matrix to był też zlepek cytatów – też modne).

 11. bo od iluś tam dekad trwa postmoderna, to nie modne – to norma.

 12. Dziś można było film dostać z „Polską”, więc lada chwila będzie na alledrogo i ulicznych stoiskach. Wreszcie sobie obejrzę.

 13. Ja znalazłem na dworcu, tylko „Polski” już nie mieli, ale filmy zostały… :)

  Strona fpyte dla kolekcjonerów.