in papier

Bajabongo

Bajabongo

Kultura Gniewu lubi komiksy nieme i bardzo dobrze! Jak dla mnie to mogą poprowadzić serię wydawniczą Bez Dymka (KG-BD), ponieważ prezentowane do tej pory komiksy Thomasa Otta i Łukasza Ryłki są strzałami w dziesiątkę. Mój apetyt na takie pozycje jest wilczy i czekam na zapowiedziany „Numer 73304-23-4153-6-96-8” Otta, oraz parę razy anonsowany „The Arrival” Shauna Tana. Jako przystawkę dostałem właśnie „Bajabongo” Marka Turka.

Przyznam się, że twórczość Turka znam dość pobieżnie. Kojarzyłem go z paru zinów, a „Fastnachtspiel” kiedyś udało mi się przejrzeć. Ta niewielka znajomość wystarczyła mi jednak do tego, by wiedzieć w co się pakuję sięgając po „Bajabongo”. Tak – pakuję, ponieważ styl Marka wydawał mi się zawsze ciężkostrawny. Po lekturze ostatniego komiksu czuję się wyprowadzony z błędu.

„Bajabongo” opowiada o wycieczce do tajemniczego kurortu, w którym nie brakuje dziwaków i nadnaturalnych zdarzeń. Gdy zastanowię się nad głównym bohaterem i fabułą, narzuca mi się skojarzenie z „Alicją w Krainie Czarów” – bohater wpada do dziury, która przenosi go do innego świata, a i figura odpowiadająca ekscentrycznemu kapelusznikowi się znajdzie! Opowieści o urlopie zabawnego człowieczka nie brak polotu i lekkostrawnego, ironicznego humoru. Nie przeszkadza to jednak w tym, by historia była dość bogata w symbole i metafory. Ich obecność trochę mnie zmyliła w odbiorze komiksu, gdy zapoznawałem się z nim pierwszy raz, bo w założeniu ma być raczej lekki – o czym świadczy spojlerowa oferta na jego okładce, bądź sposób prezentowania go. I tu mnie zapytacie: „A można się zapoznawać wielokrotnie? Bez sensu”. Otóż można. Z „Bajabongo” nawet trzeba, choćby dla świetnych rysunków. Scena z tancerką jest moją ulubioną, gdzie Turek parę razy zmienia klimat i stylistykę (acz na pierwszy rzut oka nieznacznie). Najogólniej – „Bajabongo” czyta się lekko, a przegląda przyjemnie. Ponieważ od paru dni mam plażowy nastrój i chodzę po mieście na boso, to taki komiks zabrałbym właśnie na plażę.

Czy w ogóle trzeba pisać o tym, że pod względem edytorkim jest super? Czy potrzebny jest pean na cześć okładkowej grafiki? Nie, ślepi nie jesteście, a nawet ci co stylu Turka nie lubią, docenią te walory. Na samym początku użyłem słowa „przystawka”, z którego teraz się wytłumaczę. „Bajabongo”, mimo że mi się podobało, nie będzie moim ulubionym bezdymkowym komiksem, wydanym przez KG. Jak zauważył Szymon Holcman często wychodzę z założenia, które nazwał pozytywistycznym. Dla mnie komiks musi coś nieść, coś we mnie zostawiać, wywoływać refleksje, zakończenie muszę zrozumieć, a nie je po prostu przeczytać. Zakończenie „Bajabongo” było sympatyczne, groteskowe i estetyczne zarazem, ale nie zareagowałem na nie tak jakbym chciał, gdy w ręce miałem coś tak dobrego. Ott trafia do mnie w całości, dlatego „Bajabongo” traktuję jako przystawkę do „Numeru…”. Najnowszą premierę Marka Turka doceniam i mam nadzieję, że docenią ją nie tylko polscy czytelnicy. Bo „Bajabongo” jako komiks niemy, ba, jako dobry komiks niemy, ma okazję stać się towarem eksportowym. Czego, jak nielatania afgańskimi liniami lotniczymi, szczerze życzę.

Skomentuj

Comment

 1. link do bajabongo niestety nie zyje ;) adresu brak

 2. Mi też najbardziej podobał się motyw z boginiami w roli tancerek egzotycznych :-) I akcja z Kali afterłards.

  No i też chodzę boso ostatnio po mieście… czy to już o czymś świadczy ? :-)

  Fajna recka, ja nie miałem siły na pocenie dłuższego tekstu i szorcika tylko napisałem ku zachęcie.

 3. Chodzenie boso u mnie świadczy o plażowym nastroju :).

  I widziałem ten Twój tekst, bo widziałem, że się znęcają nad nim (w sumie trochę zasłużenie ;)). Poza tym, ja nie piszę „recek” – to znaczy wolałbym żeby moje teksty nie były rozpatrywane przez ten pryzmat ;).

 4. Jak skończyłem czytać to też pomyślałem o tym towarze eksportowym. Podobnie zresztą jak po „Śmiercionośnych”. Życzę obu autorom, żeby ich komiksy czytano również poza naszym grajdołem. Ciekawe czy są czynione jakieś ruchy w tym kierunku.

 5. Ja wiem ,że zasłużenie :-) Dlatego go nawet do siebie na bloga nie wrzucałem. Ale czasem muszę odwalić chałturnictwo ,żeby pozwolić sobie na nowe klapki do chodzenia boso ;-)

 6. @ Jaszczu

  były czynione, są czynione, będą czynione

 7. To fajnie. A mowa o „Bajabongo” czy „Śmiercionośnych”? Czy o obu? No i najważniejsze – czy jest światełko w tunelu, że kiedyś, prawdopodobnie, być może, ewentualnie coś z tego będzie? ;)

  I może jakiś „estimate” na Tana jest?

 8. @lukaszb

  1. mowa o wszystkich
  2. niezbadane są wyroki boskie
  3. nie

 9. ja w Portugalii bedac pokazalem tu i owdzie Smiercionosnych i Popmana. Popman podobal sie bardziej, ale to o Smiercionosnych powstal tekst, ktory na swoim blogu wrzucil znajomy krytyk. Tylko, ze portugalski rynek tego nie lyknie, bo tam prawie nikt nie czyta… nie tylko komiksow. zgliszcza normalnie.