in imprezy

Spotkanie z Jankiem Kozą

koza

Byłem dzisiaj w siedzibie Krytyki Politycznej na spotkaniu autorskim z Jankiem Kozą związanym z premierą jego najnowszego albumu „Wszystko źle” Widzów garść, kameralna atmosfera. Poza rozmową, którą prowadził Szymon Holcman z Kultury Gniewu puszczono kilka filmów animowanych autorstwa Kozy. Utrzymane w podobnym stylu co komiksy, w połączeniu z głosem narratora jeszcze bardziej niszczące.

Sam Koza okazał się wyjątkowo skromnym gościem, wręcz na granicy nieśmiałości. Ciągnięty za język opowiedział o swoim podejściu do komiksu, animacji i opowiadaniu historii. No i wszystko co mówił przekonało mnie ostatecznie do jego twórczości. Jest brutalna, brudna i chropowata, ale też w swoim absurdalnym sposobie przedstawiania ludzi bardzo podobna do Monty Pythona. Bo dla mnie te historie są zabawne, wykręcone, ale zabawne. Okej, tragikomiczne.

Podczas rozmowy został rzucony pomysł zderzenia rysunków Kozy z prozą Michała Witkowskiego. Komiksowa adaptacja „Lubiewa” to byłaby masakra. Zgromadzona publiczność nie sprawiała wrażenia zbyt komiksowej, ale wydawała się zadowolona spotkaniem. Podobnie jak dwóch starszych panów, którzy przyszli sobie posłuchać.

Skomentuj

Comment

  1. oj, musiałbym chyba wpaść na to spotkanie albo przeczytać komiks, bo to co tutaj i na stronie Kozy totalnie mnie nie przekonuje

  2. No niestety, to taka estetyka, którą trzeba kupić z całym dobrodziejstwem inwentarza. Ale warto jej się bliżej przyjrzeć.

  3. Konrad, pewnie Ci dwaj starsi, statecznie panowie to jakowyś uniwersyteccy naukowcy :) jeden pewniakiem od literatury współczesnej, ten drugi to kulturoznawca…

  4. A nie wiem, jeden w sumie nieco śmierdział i miał ze sobą plastikowe siaty wypchane ciuchami :)

  5. No to klawo, że coś się dzieje.

    PS. Idąc jakby za przykładem, zamówiłem wczoraj brakujące egzemplarze Calvina (:

  6. Oj nic mi nie mów o Calvinie, naprawdę…

  7. Dwoch starszych panow tego samego dnia było na spotkaniu Timofowym.