in internet

Anders loves Maria

anders loves maria

Nadal żyję w nieutulonym bólu za porządną komedią romantyczną. Mój poprzedni strzał sprzed kilku miesięcy, „Scene Language”, okazał się niewypałem. Na dodatek komiks został zawieszony, bo autorka spodziewa się dziecka. Tymczasem, dramat dojrzewał w innym komiksie, który śledziłem od dłuższego czasu, ale był stosunkowo rzadko aktualizowany.

„Anders loves Maria” opowiada o perypetiach związku dwojga młodych Szwedów. Mieszkają w wielkim mieście, cieszą się życiem, pewnego dnia Anders dochodzi do wniosku, że chce już zostać ojcem. Maria jednak niekoniecznie pali się do zostania matką. Tak przynajmniej rysuje się wstępna sytuacja.

Wydaje mi się, że najważniejszą sprawą w tego typu komiksach są pierwszoplanowe postacie, które szybko polubimy i zainteresujemy się ich losem. Ich problemy mogą być nieco egzotyczne, ale sympatia to podstawa. Tytułowi bohaterowie są bardzo ludzcy i normalni. Popełniają błędy, zachowują się głupio i nierozsądnie, mimo okolic trzeciego krzyżyka na karku boją się dorosłości. Dodatkowo, co całkiem istotne dla komedii romantycznej, nie potrafią do końca się dogadać, a na dodatek stają się ofiarami kolejnych nieszczęśliwych zbiegów okoliczności.

anders loves maria

Gatunek ma swoje prawa. Chłopak pozna dziewczynę, straci ją, a potem postara się odzyskać. Uwielbiam ten schemat. I mimo kolejnych przeszkód jakie rzuca bohaterom pod nogi autorka, nie mam większych złudzeń jaki będzie finał komiksu. Tytuł mówi sam za siebie w końcu.

Jednocześnie, dzięki „AlM” mamy rzadką możliwość spojrzenia na dzisiejszą Szwecję. Jest to jednak punkt widzenia cudzoziemki, Engstrom przeprowadziła się do Skandynawii z Kanady kilka lat temu. Nie ma tu Ikei, ani moich ulubionych żelków – rybek, ale na przykład, gdy znajoma dowiaduje się o ciąży Marii, to jej pierwszą reakcją jest pytanie o aborcję. Nawet jeżeli rzuca to żartem. Rene jest całkiem bezpośrednia w swoim pisaniu. Bohaterowie gadają o seksie, bzykają się, upijają, ale nie jest przedstawione w licealno-studenckim stylu.

Polecam też do przeczytania jej 24 godzinny autobiograficzny komiks. Życie, przeprowadzka, obie ciąże. I erotyczne sny o Penny Arcade.

Ostatnio komiks zaczął być publikowany codziennie, dzięki czemu jest na co czekać i trzymać rękę na pulsie. Nie ma to jak czytanie o perypetiach innych ludzi i cieszenie się, że w swoim związku nie jest się takim głupkiem.

Skomentuj

Comment

12 Comments

 1. Ejno, przezorny zawsze ubezpieczony. Lepiej wiedzieć wcześniej, niż później.

 2. Now I *really* wish I could read your blog… I can make out something about Penny Arcade and an erotic dream, but I’m not so sure. ;)

 3. Yep, definitely there was a line about PA erotic dream :)

  I hope you will get some readers from here.

 4. Dammit. Babel fish doesn’t support Polish either. Grrr!

  Cmok?

 5. hej
  to może przetłumaczymy ten tekst dla autorki?
  postaram się zrobić amatorsko 2 pierwsze akapity
  Rene here’s some translation especially for You:

  „I’m still looking forward to some good romantic-comedy. My last shot, few months ago – Scene language, wasn’t so good. Comics has stopped its publication due to preganancy of its autor. In the same time, drama was growing up in other, that i use to read, but is rarely updated.
  Abders Love Maria is a story about reliatonship between two swedish youngsters. They’re living in big city, enjoy it, but one day Anders come out with an idea of becoming a father. Maria doesn,t like the idea as much as he does. That the story in few words.
  In my opinion main characters are the most important „things” in that kind of stuff. Characters the readers would like and get interested in their problems which might be egsotic to us, but sympathy to characters – thats the point. The main characters are very real and normal. They make mistakes, act stupid and unreasonably. They’re in their thirties but they’re still afraid of becoming adult. And offcourse – what is improtant for romantic-comedy they can’t get on with each other (make agreement? – I’m not sure how to translate it) and they’re still being followed by unlucky coincidences”
  Kmh will translate the rest.
  best regards
  gilo
  Dalej Konrad! :)

 6. Rene, please check your mail at the adress you gave here :)

Webmentions

 • Anders Loves Maria » Archive » #087 - 2008-01-12 01/11/2008

  […] Loves Maria has received it’s very first review! And it’s not in Swedish or English, but Polish. It is really interesting reading how other […]