in varia

Tonem podsumowań

Wszystko jest oczywiście kwestią osobistych odczuć, ale wydaje mi się, że miniony rok był całkiem niezły pod względem komiksów. Wyszło jakoś więcej tytułów, których zakupu nie żałowałem, było kilka momentów, kiedy musiałem się zastanowić, co kupić najpierw, bo nie starczało środków na wszystko na raz.

I nawet fakt, że część polskich wydawców tak się miota i traktuje czytelników jak stado baranów, nie jest w stanie popsuć tego ogólnego, całkiem pozytywnego wrażenia.

Pewnych rzeczy, jak niskiego poziomu czytelnictwa komiksów, nie da się przeskoczyć od razu, więc cóż, pozostaje mieć nadzieję, że będzie lepiej. Kiedyś.

Czego bym sobie, a przy okazji wam na nowy rok życzył? Oczywiście wszystkiego najlepszego, ale już precyzując do naszego poletka, to żeby polscy webkomiksiarze zaczęli czytać więcej komiksów. Więcej lepszych komiksów, coby ich to skłoniło to pracy nad sobą. Żeby polscy wydawcy zaczęli traktować czytelników jak klientów i zaczęli prowadzić choć szczątkowy PR. Żeby każdy znalazł jakiś komiks dla siebie. I żeby ekranizacja Strażników okazała się jak najmniejszą kupą.

Zief. Zaraz jedziemy na dworzec przez wymarłe miasto. Nie cierpię pierwszego stycznia. Nadal.

Enter Shikari – Sorry, you are not a Winner. Klask Klask.

Skomentuj

Comment

 1. To ja w podobnym tonie, pożyczę Ci pozytywnego spojrzenia na świat od czasu do czasu, coby Twoje kwaśne myśli zabłysły czasem kolorowo :).
  No i wszystkiego dobrego, pieprzyć rok, niech każdy dzień będzie lepszy niż poprzedni :D

 2. „żeby polscy webkomiksiarze zaczęli czytać więcej komiksów. Więcej lepszych komiksów,coby ich to skłoniło to pracy nad sobą.”
  zawsze to powtarzałem i nadal powtarzać będę ale cytując innego Pana (Śledzia): „Dziwi mnie to, że komiks netowy żyje w zupełnym oderwaniu od papierowego, co więcej – część netkomiksiarzy traktuje wręcz wrogo twórców wydających na papierze, wieszając psy na ich kreskach. Jest to o tyle niezrozumiałe, że większość z nich warsztatowo jest tak daleko w tyle, jak 80-letni kolarz za czołówką peletonu Tour de France.”
  trudno się nie zgodzić.

 3. E ja nie wiem, którzy webkomiksiarze traktują wrogo twórców wydających na papierze. Już prędzej po prostu nie wiedzą, że ci drudzy i ich komiksy w ogóle istnieją.

 4. Miałem napisać, że z tym netkomiksem to się zgadzam. Ubiegnięto mnie jednak.

  Może chodzi o to, że netkomiksiarze chwytają się tematów podwórkowych, boją się stworzyć coś ładnego, bo ich koledzy spod bloku wyśmieją.

  Widzicie na naszej topliście taki komiks jak np. „10 Bolesnych Operacji”? Ja niezbyt.

  Postarajmy się może jakoś ogarnąć ten światek.
  A co do życzeń to dzięki i przyłączam się (:

 5. to ten kawalek dali do odnosnika w jakims artykule o emo bodajze na onecie ;q