in komiksy

Marzi na tapecie

marzi gazeta pl

Wczoraj Gazeta.pl wywaliła na czołówkę wywiad z Marzeną Sową z październikowych Wysokich Obcasów. Kadr z Jaruzelskim, chwytliwy tytuł i proszę, ponad 80 komentarzy. Czyli parę razy więcej niż pod wszystkimi komiksowymi recenzjami zamieszczonymi w nowym podserwisie czytelniczym Onetu. Zresztą, zanim artykuł został podreklamowany, to trafił mu się raptem jeden komentarz.

80 komentarzy, to prawie tyle co po dwóch tygodniach dyskusji na forum komiksowym. Jednakże ostatni naiwny spodziewałby się, że dotyczą one samego komiksu. Czy też treści wywiadu. O złowroga codzienności na dużym portalu.

Parę kwiatków z dyskusji:

po co sie wlasciwie czyta ten glupi tekst o glupiej autorce jeszcze glupszego komiksu. Pokolenie lat 80-tych to pokolenie wyrobow mlekopodobnych, stad tez niedobor skladnikow w rozwoju mozgu! A Magdzice5 gratuluje samozadowolenia! Wiecej facetow dzisiaj zalewa niz wtedy, bo dla faceta brak pracy to jak dla was brak miesiaczki. Faceci wtedy chleja nafte, capish madralo! Aha, a Arabica nie byla zadna przydzialowa. Nie chrzan smutow, bo ci nie wychodzi!

Kiedy komiks o przyjacielu USA z Pakistanu? On tez oglosil stan wojenny, i w odroznieniu od Jaruzelskiego zaaresztowal sedziow i adwokatow… :(

z zalem stwierdzam, ze PRL nie wypada wcale najgorzej na tle rezimow „demokratycznych” ktore po nim nastapily. Od czasow PRL JEDYNIE RZADY PiS byly skonsolidowane i pro-polskie. Dzis w swiecie trzeba walczyc o swoje prawa: jako obywatel czy jako
narod. PiS i Kaczynscy zaczeli to robic dobrze. I chwala im za to.

Phi, plagiat, a przynajmniej zupełnie nieoryginalny pomysł: kalka z „Persopolis”. A szkoda, bo gdybyśmy wpadli na to pierwsi, byłoby czym się szczycić!

znak czasow ja na jej miejscu mniej bym sie wstydzil za giertycha,a wiecej za ojca pijaka

co, wybiórcza, znów kombinujemy na odcinku ideolo z następną siksą?

A czy sa tam tez dewizowe wynagrodzenia dzialaczy perfekcyjnie znanego SBekom CALEGO podziemia? Czy jest tam zasada „tysiaca marek” za jeden dzien zatrzymania przez Milicje lub SB? Czy jest tam o uzywaniu sbeckich srodkow transportu i super-ochrony dla potrzebujacych dzialaczy?

Czy jest tam o zrodlach powstania solidarnosci, jako przyczyny w solidarnym „kryciu” sprawcy ciazy pewnej kobiety w Stoczni?

Czy jest tam o zadaniu alimentow dla tej pani i skutkach odmowy? Czy ktos odwazny powie, dlaczego mialo byc: „im gorzej, tym lepiej” dla Polakow? Kto zadal kartek na mieso i artykuly pierwszej potrzeby? Przeciez jedzenia „przedtem” ani juz „potem” w Polsce nie brakowalo! Byl „glod” w czasie „spontanicznych strajkow i rolniczych protestow”. Ech, szkoda gadac…. Czyzby komunisci zza „zoltych firanek” zjadali wszystko?

ale gniot propagandowy gó..ary Sowy. ale gniot propagandowy gó..ary Sowy. W ten sposób nagina się historie i manipuluje się młodymi,którzy nie znaja czasów PRL o myslą,że to było coś najgorszego i wszędzie tylko mordowano.Może troche więcej prawdy i mniej manipulacji.Ja pamiętam jeszcze lata 60-te i 70-te kiedy żyło się spokojnie.Właściwe pogorszenie sytuacji nastąpiło pod koniec lat 70-tych kiedy zaczęła rozrabiać Solidarność inicjowana przez CIA.Zwykły człowiek nie wiedział,że to wszystko manipulacja żeby zachodni kapitał mógł przejąć kolejny rynek i wzbogacić się na złodziejskiej prywatyzacji.Obiecywano ludziom złote góry i kłamano. Goła prawda była inna i obłudna.

Sowa biegasz po postach i opie..sz wszystkich ktorzy tego twojego gowna nie chca czytac! Ciekawe ile zaplacila Sowa za kiepska
reklame tego szajsu w koszernym dodateczku dla glupich!

Dobrze, że jest inicja i talen, ale widzę że mamy kolejną Polkę która wiąże się z dużo starszym Panem od siebie. Albo czarni, ciemni albo dużo starsi. Co jest z wami do cholery!!!???

Inteligentna polka skundliła sie i myśli jak zarobić, bo na d… juz nie wystarczy.A może inelektualistaka jak ci co z murzynkiem Molem..Niech żabojad wymyśli komiks o Sarkozim.

I klejnot w koronie:

Jestem przeciw komunistom, bo bardzo dużo przez nich wycierpiałem. Ale nie mamurazy. Takie były czasy. Kimkolwiek jesteście dajcie spokój Jarozelskiemu. On jest w tej chwili bezbronny. Stanie za niedługo na sądzie Bożym, a Bóg powie: chodź do mnie, bo dzięki tobie nie było rozlewu krwi. Tak trudno to zrozumieć?

W sumie, to nawet pocieszające, naród, zamiast kwestionować prawo komiksu do opowiadania o tego typu sprawach oddaje się kolejnemu ideologicznemu starciu w komentarzach. Kolejne pole bitwy cyberwojny.

Pomijając już fakt, że większość uczestników dyskusji najpewniej nie miało komiksu w ręku.

Skomentuj

Comment

 1. No ja pierdzielę. Może chociaż będziemy pierwsi w zrobieniu komiksu o pseudoznawcach wszystkiego? :)

 2. w przypadku komentarzy na stronach typu onet skłaniałbym się do użycia pratchettowskiej zasady na określenie inteligencji tłumu. kto czytał ten wie, ale sprowadza się to do: im ich więcej, tym w sumie są głupsi. dodaj do tego anonimowość internetową i ciasto wyjdzie z ładnym, soczystym zakalcem. podawać z zamkniętymi oczami.

  swoją drogą podziwiam, że czytasz te komentarze :)

 3. Co do komentarzy to już się przyzwyczaiłem :-D
  Ciekawe czy to się kiedyś zmieni. Mam porównanie z kilkoma analogicznymi społecznościami w sieci polskiej i zagramanicznej. Np. „Digg” i „Wykop”. Publikujesz link, który nie jest przebojowy:
  Digg – nie dostajesz punktów i komentarzy.
  Wykop – nie dostajesz punków, ale dostajesz „zjebkę” po całości. Jak mogłeś zmarnować cenne kliknięcie tego czy tamtego :D
  To samo w bardziej profilowanych społecznościach, np. forum graficzne CGTalk.com – cokolwiek opublikujesz – praktycznie zawsze dostaniejsz pozytywne komentarze – aż do przesady („awesome!”, „amazing” itp.) Na analogicznym forum dla grafików w Polsce np. http://max3d.pl/forum/ pojawią się głosy co najmniej takie jak „nie zaniżajcie poziomu!” ;-D Może bluzgów trochę mniej niż na wykopie :-D Love and PiS!

 4. Kolec => „Może chociaż będziemy pierwsi w zrobieniu komiksu o pseudoznawcach wszystkiego? :)”

  Ponad rok temu Jerzy Szyłak :) rzucił już taki pomysł w swoim „liście półotwartym” (w którym znęcał się nad innym Kolcem!)

 5. „Stanie za niedługo na sądzie Bożym, a Bóg powie: chodź do mnie, bo dzięki tobie nie było rozlewu krwi. Tak trudno to zrozumieć?”

  Kocham katolików. Bez nich nie było by tak zabawnie na tym świecie.