in internet

Civilization Daydreams

Civilization Daydreams

Z okazji wydania najnowszego dodatku do Civilization 4, 2k Games i Firaxis postanowiła wykorzystać komiksy internetowe do rozreklamowania j gry. W akcji biorą udział następujące komiksy dla graczy: Dueling Analogs, Ctrl+Alt+Del, My Extra Life, GUComics, 8-bit Theatre oraz PvP.

Nie wiadomo jakie rzędu pieniądze wchodzą w grę, ale wszystko było dogadywane od kilku miesięcy. Poza sponsorowanymi, reklamowymi, odcinkami, Civilization Daydreams to także konkurs na własny komiks, współpraca z fanowskimi stronami i tak dalej.

To nie pierwszy przypadek współpracy producentów gier z twrócami komiksów internetowych. Choć może pierwszy na taką skalę. Wcześniej Penny Arcade robiło historie poświęcone takim grom Ubi Softu jak Far Cry i Splinter Cell. Od jakiegoś czasu, użytkownicy Xboxa 360 mają możliwość zakupienia dodatków do swojej konsoli poświęconym Penny Arcade, a ostatnio również PvP.

Całe istnienie komiksów dla graczy opiera się na robieniu odcinków poświęconych grom komputerowych. Część z wcześniej podanej listy pewnie i tak by stworzyła jakiś na temat Civilization Beyond The Sword. W tym wypadku producenci zapewnili grze rozgłos pieniędzmi.

Wygląda to nieco jak artykuły sponsorowane, nie mniej, pokazuje coś jeszcze. Komiksy pokroju PvP czy Ctrl+Alt+Del zostały uznane za opiniotwórcze. To zupełnie co innego niż zamieszczenie baneru na ich stronie. Ciekawe.

Skomentuj

Comment

 1. można by z tych wszystkich plansz jeden fajokomiks skleić :o)) sądząc po userach na tych stronach, pewnie popyt byłby duży. Taki gejmkomiksowy kolektyw, o.

 2. To, że amerykanie tak robią mnie nie dziwi. W końcu tam czytanie komiksów jest bardzo popularne. Zdziwiłoby mnie jednak, gdyby ktoś spróbował zrobić coś podobnego na polskiej scenie.

 3. Było parę prób stworzenia komiksu na potrzeby portalu o grach, ale jakoś się rozpłynęło.

  U nas CDProjekt sponsoruje Wiedźmina, co też jest nieco w tym klimacie.

  A w Civ 4 nie grałem, na trójce się zatrzymałem:)

 4. Zdaję mi się, że quaz do jakiegoś portalu o grach tworzył/tworzy komiksy :)

  Civ4 jest świetna i jest bardzo warta zagrania!

 5. A żebyście się nie zdziwili jak i u nas komiksy staną się kiedyś opiniotwórcze. :D Tylko trzeba mieć szacunek w określoej dziedzinie. Quaz faktycznie robił jakieś komiksy do magazynu z grami.