in internet

Trzystu a komiks internetowy

Pod pewnymi względami, niektóre komiksy internetowe funkcjonują na zasadach zbliżonych do blogów. Autorzy w przyodcinkowych komentarzach często zamieszczają swoje przemyślenia na różne tematy, mniej lub bardziej oczywiste. Istnieją komiksy, jak choćby Penny Arcade, na których stronę wchodzi się właściwie wyłącznie dla tekstów, a nowe docinki stanowią jedynie dodatek.

Podobnie jak blogosfera, komiksy internetowe dosyć szybko reagują na bieżące wydarzenia ze świata polityki czy kultury. Czasem wyłącznie w odautorskich tekstach, często jednak poprzez odcinki samego komiksu. Zjawisko to zachodzi najczęściej w komiksach komediowych, których odcinki nie są połączone ze sobą wiekszą fabuła. Jest to o tyle naturalne, że po prostu łatwiej jest wtrącić jakiś odcinek na temat, który aktualnie autorów zainteresował.

I jakkolwiek to o czym piszę jest dosyć oczywiste dla większości z Was, to myślę, że warto przyjrzeć się skali tego zjawiska nieco bliżej. Za przykład chciałbym użyć 300, bo raz, ze film fantastyczny, a dwa, że to ekranizacja komiksu, więc siłą rzeczy jest jej łatwiej. Mimo że pierwowzór ukazał się dawno i wydaje mi się, że nie zyskał takiej popularności jak inne komiksy Millera.

Zwiastuny ukazały się już jakiś czas temu, premiera była 23 marca, więc te dwa miesiące wydają się optymalnym terminem do rozpoczęcia poszukiwań. Kto miał sie podniecić, ten się podniecił i dał temu upust. Jak można było się domyśleć, większość autorów wykorzystała do parodii scenę z wrzuceniem posła do studni, dlatego tego pasek Bele szczególnie mnie rozbawił.

Pierwszym, oczywistym krokiem jest zajrzenie do komiksów zajmujących się filmami. I tak Theatre Hopper poświęcił na 300 trzy odcinki, a Joe Loves Crappy Movies tradycyjnie jeden.

Nawiązania można też znaleźć w takich komiksach dla graczy komputerowych jak PvP, Ctrl Alt Del, VG Cats oraz w naszym rodzimym Gamer9.

Ryan Shohmer pomysł wykorzystał zarówno w Least I Could Do jak i w Looking For Group. Twórcy Applegeeks też zabrali głos. Na naszym podwórku trafiłem Boli oraz na wcześniej wspomniany odcinek The Movie.

Jeżeli ktoś z was trafił na jeszcze jakiś przykład, to niech da znać, dodamy go do tej listy!

Van Braun znalazł dwa odcinki na Devils Panties. Oraz w Unspeakable Vault Of Doom.

Skomentuj

Comment

 1. Szczerze mówiąc to strasznie przejadł mi się wszędobylski już cytat „To jest Sparta!”… Ile można?

 2. od razu mówię, że jestem na tyle beznadziejny, że nie widziałem 300…

 3. Nie być na 300 to szale…ee…zaniedbanie.(;

 4. to nie zaniedbanie, to jest SPARTA! :D

  Mnie ogólnie i cały film średnio się podobał. Wizualnie był piękny, ale oprócz tego kupa :D
  I czuję się dumny za wyróżnienie mojego paska :D

 5. Gdybyśmy żyli w normalnym kraju, to za tego typu uwagi na temat 300 zostałbyś zrzucony z urwiska a Twoje kości bielałyby w słoncu

  :)