in internet

Culture Pulp

culture pulp
Jak wszyscy wiemy, j?zyk komiksu można wykorzystać do najprzeróżniejszych opowieści. Każdy kto zatrzyma się nad stoiskiem z komiksami na dłużej niż pięć minut szybko zauważy, że obrazkowe historie to nie tylko superbohaterowie i zabawne gadające zwierzaki. Mike Russell wykorzystuje komiks do tworzenia reportaży na temat różnych miejsc i wydarzeń, w których jako dziennikarz brał udział i je obserwował. Sam autor określa Culture Pulp jako journalism comic strip

Reportaże są krótkie i treściwe, Russell i pozwalają nam zaznajomić się z licznymi atrakcjami oferowanymi przez dosyć kwadratowy stan Oregon. Odwiedzamy lokalny dom strachów, uczestniczymy w konwencie Świętych Mikołajów czy w rejsie statkiem po rzece ze Storm Large And The Balls na pokładzie. I to w tym projekcie jest chyba najciekawsze. Pozwala nam zobaczyć jak wyglądają codzienne rozrywki amerykanów, na jakie dziwactwa wydają pieniądze w wolnym czasie, co ich pasjonuje i bawi.

culture pulp

Tak jak komiks łączy film z obrazem i literaturą, tak Culture Pulp stoi gdzieś po środku między artykułem prasowym a krótkim telewizyjnym materiałem z serwisu informacyjnego. W poszczególnych odcinkach nie chodzi o zabawną puente, a o to, aby po prostu przedstawić czytelnikom coś ciekawego. Choć zazwyczaj ciekawego dzięki swojej dziwności.

Wcześniej w internecie, nie mówiąc już o polskiej prasie, nie spotkałem się z czymś podobnym. Jeżeli ktoś trafił kiedyś na coś w tym stylu, niech da znać, ciekawa sprawa. Nadaje wyrażeniu „komiks prasowy” nowe znaczenie.

Skomentuj

Comment

  1. a komiks w sobotnim wydaniu gazety stolecznej? to zdecydowanie komiks reportazowy. czesto bardzo dobry.
    jesli chodzi o komiksowe dziennikarstwo to jednak najlepszy jest joe sacco

  2. Ano, to co jest w Stołecznej to też dobry przykład :)