in warszawa

Międzywojenne Powiśle

Modernizm

Dziś, w ramach innych zajęć niż w zeszłym semestrze, chodziliśmy po bliskich okolicach UW w poszukiwaniu modernistycznej architektury między wojennej. Moja wiedza z historii architektury ogranicza się do jako takiego rozróżniania kolumny jońskiej od doryckiej, więc fakt, że wszystkie przedstawione na tych zdjęciach budynki pochodzą sprzed wojny, był dużym zaskoczeniem.

Przed 39 rokiem mieszkała w nich dobrze zarabiająca elita, teraz większość z nich jest nieco zapuszczona i nie robi zbyt nowoczesnego wrażenia. Ale, jeśli wierzyć doktorowi Brzostkowi, modernizm wraca teraz w architekturze osiedli mieszkaniowych. Może kiedyś, jak wpadnę na szalony pomysł wzięcia 50 letniego kredytu, to się o tym przekonam.

Modernizm

Dwa zdjęcia poniżej przedstawiają ten sam budynek, ale z różnych stron, zwróćie uwagę na ilość i wielkość okien.

Modernizm
Modernizm

Kto zgadnie, kto na tym zdjęciu jest studentem z Niemiec, a kto prasłowiańskim patriotą, ten kiedyś dostanie jakąś nagrodę. Bo kto jest doktorem UW to łatwizna.
Modernizm

Modernizm

Modernizm

Skomentuj

Comment

 1. Interesujaco brzmioce zajecia tam miewacie.

  Bede zgadywal:
  Niemiec to drugi od lewej, a praslowianski patriota ten w samym srodku (duzy dylemat, obstawialbym jeszcze drugiego od prawej).

  Wygralem wygralem!?

 2. i tu, i tu ciepło-ciepło, ale nie do końca :)

  a zajęcia.. no to jest loteria. zdażą się fajne, ale mogą się też trafić takie, że cały semestr zmarnowany na nudnym prowadzącym

 3. Niemiec – w samym środku lub drugi od prawej
  Prawsłowiański patriota – drugi od lewej.
  Tak bym obstawiał.

 4. Niemka pierwsza od lewej, a prasłowiański patriota drugi od lewej. Tzn pierwszy gość od lewej, a druga osoba.. też od lewej.

 5. Ok, Niemka trafiona. Całkiem dobrze mówi po polsku zresztą :)

  prasłowiański patriota ciepło ciepło