in internet

Bossi & Bosso – Przygoda Interplanetarna

Bossi i Bosso Przygoda Interplanetarna

Obiecałem sobie, że nie napiszę o żadnym polskim komiksie internetowym, dopóki Przygoda Interplanetarna Bossiego i Bosso się nie zakończy. Teraz historia jest wreszcie zakończona i autorzy nie mogą już do niej nic dodać, można spokojnie zacząć o niej pisać. Przyznam, że na początku myślałem, sugerując się tytułem, że bohaterowie będą wędrować po kosmosie hyhy

Tak jak stare prace Dzitkowskiego od zawsze mi się podobały, tak solowe komiksy Dębskiego nie wzbudzały we mnie szczególnego entuzjazmu. Jednakże okazało się, że w duecie obaj autorzy sprawdzają się wyśmienicie, co udowodnili najpierw w paskowym konkursie na forum Wraka.

Przygoda Interplanetarna powinna przypaść do gustu miłośnikom takich gier jak Black and White czy Populous. Pewnego dnia Bossi kupuje sobie nową zabawkę, Planetę. Małą planetę z własną atmosfera, morzami, lądami oraz mieszkańcami, małymi ludzikami, których trzeba sobie wychować. Wkrótce, jego archnemezis, a zarazem kumpel, Bosso, również postanawia sprawić sobie podobną. Szybko pomiędzy nimi wywiązuje się rywalizacja, od której wyniku, będą zależeć losy obu planet.

Bossi i Bosso Przygoda Interplanetarna

Dębski lubi różne lekkie, religijne klimaty i tak też jest w PI. Boskie dylematy, spisywanie przykazań i zmagania z marudnymi wyznawacami. Miłe, zabawne, do zastanowienia się. Poza tym, ten komiks to nie ustająca akcja i przygoda, zgrabnie zamknięta w trzech rozdziałach na dziewięćdziesięciu planszach. Dzitkowski rysuje nieco niedbale, ale ten styl świetnie pasuje do tej opowieści. Mieszkańcy planet są odpowiednio pocieszni, a Bosso wystarczająco demoniczny.

Historia jest na tyle lekka, że pewne narracyjne uproszczenia nie przeszkadzają zbytnio w jej odbiorze. Widać, że przemyślano scenariusz i wszystko do siebie pasuje. Rzecz akurat na szybką lekturę, na raz, powinna dotrzeć do każdego. Mam nadzieję, że autorzy pichcą coś nowego.

Skomentuj

Comment

13 Comments

 1. Jeden z tych polskim netkomiksow, ktore wpisuja sie w nurt spokorobienia w polskiej scenie i sprawiajacy, ze jest coraz lepiej :)

 2. nie do końca się zgodzę, choć PI mi się podaba. Zaczyna się ciekawie i ciekawie się kończy. Dobre rysunki, wspaniałe pomysły.
  Pierwsze strony mnie zachwyciły.
  Jednak nie nazwałbym tego nurtem spokorobienia, cokolwiek przez to rozumiesz.

 3. hej, skoro rozumie przez to cokolwiek, to może jest to to, z czym się możesz zgodzić :)

 4. spokorobienie – tworzenie dobrych jakosciowo rzeczy :D

 5. to popatrz na niektóre rysunki. Nie wszystkie nazwałbym dobrymi jakościowo. Dużo kresek… za dużo…

 6. to już jest kwestia gustu moim zdaniem.

 7. i ja dziekuje. i mam nadzieje, ze to choc w 25% prawda ;] poza tym wciaz sie staram lepiej robic. jest to walka, pffff

 8. nom, przejrzeliscie mnie, tak tylko sie wam podlizuje :)