in internet

Never As Bad As You Think

never as bad as you think

Wspominałem o tym komiksie przy okazji nominacji do nagrody imienia Joe Shustera.

Never As Bad As You Think, autorstwa małżeństwa Kathryn i Stuarta Immonen, jest jednym z oryginalniejszych komiksów na jakie trafiłem w internecie. Stuart rysuje zawodowo od prawie dwudziestu lat, pracował praktycznie dla większości znanych mainstreamowych wydawnictw takich jak DC, Marvel, Topcow czy Image. Jego prace dokładniej znają pewnie miłośnicy superbohaterskich komiksów, ja nie jestem z nimi na bieżąco, więc nawet jego skrótowa bibliografia niewiele mi mówi. Jego żona, Kathryn odpowiada w NABAYT za scenariusz.

Tylko jest pewien haczyk. Scenariusz każdego odcinka jest tworzony w oparciu o słowo z cotygodniowego konkursu na Illustration Friday. Zabawa w swoich założeniach jest bardzo podobna do paskowych zmagań ze świętej pamięci forum Wraka, które teraz jako tako toczą swój żywot na forum Gildii. Co tydzień, w piątek, pojawia się hasło, a uczestnicy mają siedem dni na stworzenie ilustracji nawiązującej do niego.

Illustration Friday is a weekly creative outlet/participatory art exhibit for illustrators and artists of all skill levels. It was designed to challenge participants creatively. We believe that every person has a little creative bone in their body. Illustration Friday just gives a no-pressure, fun excuse to use it. No clients looking for a particular thing. No one judging the outcome of the work. It’s a chance to experiment and explore and play with visual art. So welcome, novices and pros alike.

Jest pewna różnica w podejściu.

Nie mniej, pojawia się hasło, a Kathryn tworzy dokoła tego scenariusz do odcinka. Odcinki zaczynają się łączyć fabularnie, podobnie jak w Powitaniu z Afryką autorstwa Macieja Pałki i Bartka Sztybora, które wywodzi się paskowego konkursu.

never as bad as you think

Jednakże w przypadku Never As Bad As You Think, po kilku odcinkach następuje zwrot i to co występowało na drugim planie, nagle wychodzi na pierwszy, pojawiają się nowi bohaterowie i zabawa zaczyna się od nowa. Z tego względu trudno mówić o spójnej fabule, pozostaje cieszyć się sprawnymi dialogami oraz właśnie tymi przejściami pomiędzy bohaterami komiksu.

Nieczęsto się zdarza, aby osoba rysująca dla dużych wydawnictw prowadziła komiks internetowy. Stuart jest naprawdę świetnym rysownikiem, może Never As Bad As You Think nie daję mu szansy tak poszaleć jak komiksy Marvela, jednakże widać, że doskonale wie o co chodzi w robieniu komiksów.

Trochę żal, że komiks, po ukazaniu się ponad pięćdziesięciu odcinków nie będzie już raczej aktualizowany. Na szczęście ostatnio Immonenowie uruchomili nowy komiks, Moving Pictures, tym razem już chyba bez zabaw związanych z Illustration Friday. Na razie są dostępne dopiero dwie plansze, w tym jedna tytułowa. Comiesięczna aktualizacja nie jest czymś zbytnio zachęcającym.

Grr jakość działania ovh.org zaczyna mnie coraz bardziej irytować. To tak poza tematem, z potrzeby chwili.

Skomentuj

Comment