in komiksy

Komiks internetowy na wordpressie

Dla większości nie znających się na budowaniu stron osób, a chcących jak najszybciej wystartować ze swoim komiksem internetowym, założenie konta na serwisie blogowym jest zazwyczaj pierwszym krokiem w dalszej karierze. Założenie na tego typu serwisach nie wymaga zbyt dużej filozofii, internauta szybko wchodzi w posiadanie w miarę stabilnej strony z ułatwionym zarządzaniem zawartością. Gdy dodamy do tego jeszcze fakt, że zamiast serwera korzysta z różnego typu imageshacków do hostowania swoich obrazków, to mamy już pełen obraz komiksowej prowizorki prosto z polski.

Oczywiście są serwisy blogowe i są serwisy blogowe. Jedne dają mniejszą lub większą kontrolę nad architekturą i wyglądem naszej strony, jednakże nadal jesteśmy przez nie mocno ograniczani. Dlatego czasem warto zastanowić się nad następnym krokiem i spróbować skorzystać z jednego z wielu darmowych silników blogowych. Będzie to wymagało zdobycia podstawowej wiedzy z dziedziny css czy htmla, ale no cóż, takie czasy. Na szczęście znajomość php nie jest za bardzo potrzebna, wystarczy nie klikać gdzie popadnie w phpmyadmin. Silników, jak wspomniałem, jest wiele, aktualnie największą popularnością cieszy się WordPress na którym stoi ta strona jak i choćby Netkolektyw czy blog Anny Miśkiewicz.

Silnik prosty, ładny i wygodny.

Będzie potrzebny oczywiście jakiś mały serwer, jest w sieci sporo w miarę sensownych firm, które oferują miejsce za darmo lub za minimalną opłatą. Gdy już znajdziemy sobie miejsce w sieci, zainstalowanie WordPressa nie powinno nastręczać większych problemów. Wystarczy przeczytać krótką instrukcję. Naprawdę, nawet ja sobie z tym poradziłem.

WordPress można konfigurować na zyliardy sposobów, w sieci jest dostępne mnóstwo rozszerzających jego właściwości wtyczek oraz skórek. Jedną z nich jest ComicPress, wtyczko-skórka, która umożliwi w miarę sensowne publikowanie komiksu na naszym blogu. Zapomnijcie więc o pionowym przewijaniu, przywitajcie się z upragnionym „poprzedni odcinek” oraz „odcinek następny”.

W połączeniu z innymi wtyczkami możemy w ogóle zapomnieć o użeraniu się z ftp.

Kilka komiksów które korzystają z ComicPressa: Cow And Buffalo, Yirmumah, Hate Song. Na stronie CP można znaleźć też parę innych i zdobyć pogląd na jego możliwości.

Skomentuj

Comment

 1. Zapomniałeś dodać, że jest wiele szablonów pod worpressa i łatwo je znaleźć, supprot jest dobry…
  Co do „następny” i „poprzedni” wystarczy ustawić wyświetlanie się postów na jeden, choć może nie będzie działało i wyglądało to tak samo jak przy CP.
  Ale wordpress nie jest tworzony dla komiksów. Mamy przecież iStrip i kilka innych ciekawych silników.

 2. o skórkach, szablonach wspomniałem:)

  a co do silników komiksowych, to próbowałem je uruchamiać, ale było to ponad moje skromne umiejętności. A skoro ja potrafię skonfigurować wordpressa, to każdy chyba umie:)

 3. nie znam tego plugina, ale już podczas stawiania swojego bloga uznałem, że wystarczy odpowiednia konfiguracja i wordpress staje się genialnym silnikiem pod stronę komiksową. na pewno następną stronę swojego komiksu (jeśli taka będzie) na nim postawię. a co do iStripa to na dłuższą metę jest bardzo kłopotliwy w użytkowaniu. wszelkie dodatki to problem, pojawiają się konflikty z php i javascriptem. no chyba, że to co oferuje iStrip użytkownikowi wystarcza, wtedy jest świetny.

 4. nie wiem, nie używałem, ale to jest cms pod komiks, są też inne. Worpress jest pod bloga.
  W jakimś celu ten podział istnieje ;)

 5. e tam, nie ważne jakich narzędzi się używa, liczy się cel i efekt.

  I jeszcze, jak ktoś nie ma odpowiednich umiejętności, to WP z tym pluginem może być w sam raz. A napewno będzie to wyglądać lepiej niż blog na onecie.

 6. oj fafkoolec.. aż muszę się odezwać: wordpress nie jest „pod bloga”. jest zrobiony tak, żeby móc w skonfigurowany przez siebie sposób udostępniać własne materiały innym. po to te wszystkie wtyczki-śmiczki, żeby mógł być WSZYSTKIIIM. np e-sklepem, portfolio, fotoblogiem, blogiem-pamiętniczkiem, blogiem-poradnikiem, blogiem-komiksowym. ja go używam np jak rozbudowany, otagowany notatnik na ważne zapiski, szkice itd.
  jego siła drzemie w możliwościach, a nie ograniczeniach!!

 7. Muszę przyznać iż Istrip jest bardzo dobrym cms’em, ale jego początkowa konfiguracja może przysporzyć olbrzymich problemów osobom które całkowicie nie znają się choćby na podstawach html i styli CSS. Ale drzemią w nim ogromne mozliwości, ograniczone wyłącznie wyobraźnią twórcy strony :). WordPress jest z pewnością łatwiejszy w konfiguracji…

Webmentions

 • motyw drogi » Niedziela dwunasta, panie pieką ciasta 06/09/2007

  […] Z innej beczki, Qrjusz przeniósł się ze swoim Stachanowcem na nową stronę, w oparciu o WordPressa. Jak wyznał mi w sekrecie, zrobił to po lekturze tego wstrząsającego artykułu. […]