in niedziela

niedziela #4

wiadomosci

Byłem wczoraj w Planie B na dyskusji w ramach Festiwalu Książki PopLit dotyczącej komiksów. Widzów było mało, ale mogę zapewnić, że wszystkim się bardzo podobało. Tematy były dwa, komiks jako powieść graficzna, oraz komiksy historyczne. Pierwszy temat został dosyć szybko zakończony, bo wyszło na to, że wszyscy, łącznie z potakującym z nabożną czcią mną, myślą tak samo, że powieść graficzna, graphic novel, to jedynie chwyt marketingowy mający sprzedać komiksy „dorosłym”.

Część dotycząca komiksów historycznych ograniczyła się do wskazania, które są ciekawe, a które nie. Żadnej z przybliżonych zagranicznych pozycji nie znałem wcześniej, więc było to całkiem ciekawe.

Uczestniczący w dyskusji Szymon Holcman i Timof mówili sporo o planach swoich wydawnictw, jednak było to na tyle ogólnikowe, że chyba nie ma większej potrzeby, abym rozpuszczał zbędne ploty. Ogólnie rzecz biorąc, ma być lepiej i ciekawiej. Podobno. Witold Tkaczyk tylko się uśmiechał.

Tymczasem Mandragora wyskoczyła z czymś takim na swoim forum:

24. Kiedy ukaże się wreszcie kolejny tom Transmetropolitan?

Trans dostał właśnie zielone światło i można się spodziewać jego wydania (mam nadzieję) za jakieś trzy-cztery miesiące.

W jaki sposób zostanie to wydane, nie wiadomo. Ostatnie 100 Naboi wypuścili nie podzielone ze srogą ceną. Niby po podzieleniu wychodzi na to samo, ale jakoś łatwiej przełknąć dwa-trzy razy 20 zeta niż 80 w jednym rzucie.

I rany, powinienem się cieszyć, w końcu Transmetropolitan, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że i tak coś im nie wyjdzie. Marta w przypływie rozpaczy zaczęła nawet ściągać skany, ale mnie czytanie tego komiksu na kompie jakoś zmęczyło.

Pojawiły się głosy, że 19 maja w Fabryce Trzciny, w ramach Nocy Muzeów ma się odbyć Noc z Komiksem. Wczoraj miałem się dowiedzieć na spotkaniu o co chodzi, ale chyba wyszedłem, zanim pojawił się przedstawiciel ze strony FT. O ile w ogóle przyszedł. Komiksowa impreza w takim miejscu jak Fabryka Trzicny może stać się sporym wydarzeniem, ale czy dojdzie do skutku, nie wiadomo. Taurus coś brzęczy, że mają wtedy się ukazać nowe Żywe Trupy.

Nocna impreza na Pradze. Świetnie.

Taurus też poinformował, że w lipcu ma się pojawić kolejna część For Queen And Country. Super świetnie. Ile to będzie miesięcy obsuwy? Sześć? Osiem? pff. Dobre i to, bo w gruncie rzeczy to jedyna seria, która mnie z Taurusa interesuje.

No to chyba tyle na ten tydzień, żadnych nowych ciekawych blogów nie zauważyłem.

Skomentuj

Comment

  1. „Nocna impreza na Pradze. Świetnie.” E tam, widac, ze nie jestes z Pragi. ;) Szmulki to niby Szmulki, ale odkad funkcjonuje FT, rzeczy sporo sie dzieje i jakos bezpieczniej troche tam jest. No a dla tchorzy postoj taksowek. ;)

  2. dlaczego nie? im komiks będzie w bardziej widocznych miejscach tym lepiej. klub jak klub.