in gry, muzyka

Homeworld OST

homeworld

Homeworld Original Soundtrack
Paul Ruskay
Sierra / Relic

01 data – no music
02 adagio for strings
03 kharak system
04 great wastelands
05 turanic raiders battle music
06 garden view
07 imperial battle music
08 diamond shoals & galactic core
09 garden of kadesh
10 swarmer battle music
11 whispering ocean
12 super nova station
13 ship graveyard
14 bridge of sighs

Nigdy nie rozumiałem za bardzo ludzi, którzy piszą, że słuchają „muzyki filmowej”. Jakby to był jakiś szczególny gatunek, lub wstydzili się po prostu przyznać, że lubią muzykę klasyczną i chcieliby się przespać z Johnem Williamsem. Nie mniej, ostatnio wyczaiłem w sieci ścieżkę dźwiękową do jednej z moich ukochanych gier i wałkuję ją ciągle.

Homeworld jest jednym z tych rtsów, które można w trybie single player przechodzić tylko raz. Fabuła i klimat misji był na tyle niepowtarzalny, że gra przy drugim podejściu traciła naprawdę wiele ze swojego monumentalnego czaru. Nie mówiąc już o katastrofie jaką może być odpalanie Homeworlda 2 gdy obok siedzi Marta. Koszmar, zero czci czy poszanowania momentu.

Jednym z czynników budującym nastrój gry Relic’a była właśnie muzyka. Nie znam się szczerze mówiąc na elektronice, więc nie chciałbym palnąć jakiegoś głupstwa z przypisaniem kompozycji Ruskaya do błędnego podgatunku. Kawałki są tajemnicze, niepokojące, pełne jakiś urywanych blipów, bzyczeń i szumów, idealnie obrazują pustkę przestrzeni kosmicznej. Zdarzają się kawałki dynamiczniejsze jak Turanic Raiders Battle Music (chyba mój ulubiony) oraz monumentalne jak otwierający płytę Addagio For Strings. Trzeba jednak pamiętać, że ten drugi jest skomponowany przez Samuela Barbera i był wykorzystywany w wielu filmach.

Świetnie mi się do tego krążka czytało „Neuromancera” Williama Gibsona.

Płyta na zachodzie była dodawana do Homeworlda w edycji „Game Of The Year”, nie wydaje mi się, żeby CDProjekt dodawał ją do polskich wydań. Nie mniej płytę można ukraść z torrentów oraz stąd. Dodatkowo znalazłem też zhakowaną ścieżkę dźwiękową z dodatku Cataclysm, też Ruskay ją robił, brzmi bardzo podobnie, brak jednak takich mocniejszych numerów jak Turanic Raiders

Skomentuj

Comment

  1. Adagio for strings jest niesamowite. Muzyka w Homeworld buduje niesamowity klimat. 50procent przyjemności z gry to audio.

  2. Często wracam do tej płyty, lubię te ciche piknięcia i różne „plemienne” rytmy :)